Haftanın Konusu: "Avrupa’da Başarı Garanti Olabilir Mi? FB’den Avrupa’da Beklenen Ne?"

Geçtiğimiz Haftanın Konusu`nu dueyen üyemiz Burak Şakarcan belirledi. Topiğin adı; "Taraftar-Seyirci-Yönetim ilişkileri-Neler oluyor,neler olmalı?" idi. Burak Şakarcan topiğe attığı ilk mesajında, yenilenen stat, gelişen kulüp ekonomisi, sporda şiddet yasası ve bu yasayı en sıkı şekilde uygulamak isteyen Başkan Aziz Yıldırım, taraftar grupları arasındaki gelişen ilişkiler, basının ve spor adamlarının bazı kesimlerinin bilgisizce Türk-Avrupa tribünlerini karşılaştırması ve bütün bunların getirdiği taraftar-seyirci dönüşüm ikilemini geniş ve ayrıntılı bir şekilde irdeledi. Endüstriyel futbolun gereklerine karşı, romantik, kulübüne karşılıksız bağlı bir taraftarın bakış açısıyla nelerin iyi, nelerin kötü gittiğini tartışmaya açtı.

Burak Şakarcan, ayrıntılı yazısında eski tribünlerimizi, maç izlemek için katlanılan sıkıntıları. Stadımızın yeni ve uygar halinin taraftar üzerinde rehavete yol açtığını vurguluyor. Yönetimimizin taraftara karşı anlamsız yasaklar uyguladığını, özelliklere deplasmanlarda yaşanan olumsuzluklarda yalnız bırakıldığını söyleyerek. Taraftara müşteri gibi yaklaşmanın sakıncalarını vurguluyor.

Bu topice atılan mesajlardan taraftarımızın genelinin, yönetimin taraftara yönelik stratejelerinin yanlış olduğunu düşündüklerini görüyoruz. Yönetim öe taraftar arasındaki koordinasyonun bu işi bilen kişilerce yürütülmesi gerektiğini düşünen taraftarlarımız çoğulukta. Taraftarlarımız yönetimle kendileri arasında bir uçurum olduğuna inanıyor ve artık müşteri muamelesi görmek istemediklerini belirtiyorlar. Topiğe gelen bazı önemli mesajlar ise şöyle;

sso71: Taraftar-Seyirci-Yonetim Bu isin sadece bir boyututur. Su anki sancilar degisimden kaynaklanmaktardir. Bu degisim Karmamacli olmayan bur kulup yapilanmasindan, kar amacli bir klup yapilanmasina gecis sancilaridir. Bu sebebten dolayida tartismalar olmasi dogaldir. Traftarlar bilincli bir tartisma ortaminda kafalarindaki sorulara ve belirisizliklere cevap bulacaktir.

Bu degisimde belirsizlikler degisik boyutlarda ornegin Sportif, Is dali, Klup yapilanmasi, vs... irdelenebilir. Ayrica bu yeni yapilanmanin birde tarihi boyutu vardir. Yani Gecmisten gelen klubunumuzun degerlerini yeni yapilanmada nasil gelecege tasiyacagiz?

Bu degisimde geleneksel taraftarlik bilici yeterli degildir.Taraftarin daha Kontrol eden ve Sorgulayici bir sekilde taraftari billiclendirecek sekilde gelistirilmesi FB mize daha olumlu katkilar saglayacaktir. Burda kastedilen sadece olumsuz gorus belirmek degildir. Olaylari daha gercekci gorebilmek ve elestirisel yaklasabilmektir. Yani kastedilen elsestiri oncelikle bir inceleme isidir. Yani 3 satir yaip bun begen miyorum demek elestiri degildir cunku bir inceleme yoktur. Sadece incelemede yeterli degildir dogru ve yanlis yanlarini bulup gostermek gerekir. Sadece dosgu veya sadece yanlisi gostermek degildir.

Aslinda bu degisimde tafatarimiz icn baskanimizin attigi cok olumlu adimlar vardir. En onemlisi, taraftar derneklerinin kurulmasidir. Derneklerde taraftar daha aktif rol almalidir. Bu derneklerin yasatilmasi ve olgunlasmasi taraftarinmizin elindedir. Bilgi ve gorgulerini bu ortamda ifade etmelidirler. Bu derneklerin yonetimle iliskileri ve iletisimleri daha resmi kanalllarla olmalidir. Bu dernekler sadece eglence organize etmekten vaz gecmelidir. Bu taraftarin musteri olarak gorulmesini onleyecektir ve taraftari da dogru yerine koyacaktir. Derneklerde kendi sorumluluklarini almayi ogrenmelidir. Tepeden gelen yardimlarla bu islerin yuruyemeyecegini kavramasi gerekir.

Artik yonetimin muhattabi taraftar dernekleri olmalidir. Taraftarlarda bu derneklerdeki yapilanmaya katkida bulunmalidir.

Çaça_1907: Geçen sene zaten çok yalnız kaldık.(örneğin;antep,man isa vs...) Bu sene yönetim neyin gerçek olduğunu görmeli.Gerekli anlarda bu taraftara sahip çıkmalı ve en önemlisi stadda ki yasaklar kaldırılmalı.

BaTMan_07: guzel yazı herseyden once ıletısımsızlık olayını cozmemız gerekıyor.yonetımdekı yonetıcılerden bırı taraftarlardan sorumlu olmalı kesınlıkle.olmadı azız baskan gerı donecegını acıkladıgı gun ıletısım bolumu kuracagız demıstı.zannedıyrm kı uzerınde calısıyorlar bu ısın.bu grubun basına da unlu bırını getırecegız demıstı.eger bu olay gerceklesırse hem taraftarla hem basınla ıyı ılıskıler gerceklestırılır.


The_AcrobaT: Baştan sona katılmadığım bir yazı olmuş. Hele taraftar-seyirci ayrımını çok gereksiz ve Fenerbahçenin geleceği için tehlikeli buluyorum. Ama Antu`da daha fazla görmek istediğim türden bir yazı olmuş. Burak bey`in fikirlerine katılmasamda bu tip yazılarının devamını diliyorum.

appiah2007: yönetim bence taraftarlarla daha iyi kaynasmali taraftarlardan sorumlu profesyone kisiler göreve getirilmeli taraftarlarla iyi anlasan taraftarlari organize edebilen transfer haberlerini bile zar zor ögreniyoruz. yönetim taraftardan oldukca kopuk bence büyük avrupa takimlari gibi hersey daha acik ve seffaf olmali taraftarlarin herseyi bilmeye haklari var bence biz halk takimiyiz onun icin cok seviliyor kulübümüz
Saygilarimla

raoui: Ben yonetımın taraftara sırtını dondugune ınanmıyorum.Tam yersı.Ancak artık bazı kurmsallasırken alınması gerek kesın ve radıkal kararların taraftar mantıgından zıyade Kulup menfaatlerı ıcın olması gerklılıgıne ınananlardanım.Traftar olmanın amacı ve esas unsuru budur. Ancak Taraftar zıhnıyetıde degısım gostermekte.Avrupa standardına ayak uydurmak zorunlulugu vardır.Yonetımın aldıgı bazı kararlarda eksıkler olabılır.Bu zaten cozulur.Dıyalog onemlı olan.Ancak Bukadar muhtesem bır tesısın de bakımı ve korunmasısı ıcın gereklı harcamalarda taraftarda kendı ustune dusenı yapmalıdır.Kalıte onemlı derken Taraftar kalıtesızdır ASLA demıyorum.Ama Bu muhtesem stadı bu taraftar hakedıyosa onun korumak da taraftarın detegıyle olacak.Bır cok tesıs var ıılk acıldıkları zaman Çok guzel aradan 1 yıl gecmeden harabeye doner cunkı bız mıllet olarak elımızdekılerı korumaya pek ozenlı degılız.Bu sepeple olaya bakmak gerek.Fıyatlar pahalı olabılır.ama hangı yonetım taraftarına pahalı urun satmak ıster .Bu bındıgı dalı kesmek demektır. Oyleyse zorunlu bır fıyatlandırma sozkonusudur.Kalıtenı korunması adına.Sahıp olduklarımızın degerını bılmezsek onlarla ovunmenın ne anlamı var.Taraftar kartı olmayanlar ıcın Bır kampanya baslatılabılır. Benım cok sevdıgım Bır FB lı kart zıncırı olusturdu buna bende katıldım. OLmayan arkadaslarımıza destek oluyoruz.FB demek bırlık demek beraberlık demek.Herseyı yanlız salt yonetımden beklemeden Tasın altına bızler de elımızı sokarak Kendı sahıp olduklarımızı korumak ıcın bır ımece sıstem olusturabılırız. Benım goruslerım bunlar. demokratık yorum hakkımı kullandım sadece.
Yazıyı Hazırlayan BURAK beye tsk edrm.
saygılar

Sampiyonlar: Son iki yılda Saraçoğlunda stad ve tarftar sayesinde çevirdiğimiz bir maç hatırlıyormusunuz? Geçmişteki antep maçı benzeri, 3 yıl önceki a.gücü maçı benzeri hikayeler yok artık.Geçen sene rize maçını,trabzon maçını, bjk maçını güçlü bir trübün çevirebilirmidi acaba?Bu maçlardan birtanesi beraberlik yerine galibiyetle sonuçlansaydı şampiyonduk. Trübünlerde birşeylerin ters gittiği kesin, sadece bunu iyi analiz etmek ve sonrasında bu durumu değiştirecek hamleler yapmak gerekiyor. Burak`ın yazısı bunu anlatmaya çalışıyor hepimize.

kalafatoglu: FENERBAHÇEmizin büyüklüğünün temel taşıdır taraftar. Sonra gelir Şampiyonluklar ve kupalar. Bence başkan ve yönetim taraftarın hancı kendilerinin yolcu olduğunu unutuyor.Tabi ki taşkınlıklara gereksiz saha kapama gerektiren hareketlere karşıyım ve bunun için stad önlemleri almaları çok doğal yönetimin ama ; yıllarca tribünün tozunu yutmuş binlerce taraftarına arkası dönmesi yanlıştır Kadıköyde ki stad bizim ikinci evimizdir en azından ben öyle hissediyorum ama malesef son yıllarda evimde hiç rahat ve mutlu değilim...

Ahmet Kursun: Öncelikle sorulması gereken soru Aziz Yıldırım`ın son 2 sezonda ilk geldiği yılların aksine Cefakar Taraftar dediğimiz kesimden uzaklaşması ve onlara karşı neden bir tutum işine girmesi? Sportif başarının olmadığı dönemlerde Tribün Grupları ile çok samimi olan ve bu Grupların ürünlerini giyecek kadar yakınken ne oldu da birden bu başta Genç Fenerbahçeliler olmak üzere diğer gruplarla da ters düştü?

Bu aradaki soğuklukun elbetteki Fenerbahçe Tribünlerine yansıması olumsuz olacaktır şu anki durum Aziz Yıldırım ile Tribün Grupları arasında soğuk savaşa dönüşmüştür bunu inkar etmenin bir gereği yok. Bu soğuk savaşın bir etkisini Bilet fiyatlarında görebiliriz bir etkisinide asılamayan Pankartlarda

Aziz Yıldırım`ın hedefi yeni bir taraftar profili oluşturmak veya reklam panolarından gelecek parayla ekonomiyi düzeltmek değil bu izlenen politika yalnızca başta GFB olmak üzere Tribün Gruplarının gücünü kırmaya çalışmaktır ve bu Politika Fenerbahçemiz için büyük bir tehlike oluşturmaktadır maalesef.

İzlenen politikanın bu zamana kadar pekte etkili olduğunu söylemek mümkün değil ama ilerisi için büyük sorun teşkil edecektir.

21.08.2006
Antu.com Forum Haberleri

25.02.2012:Antu Forum
Bu Sertlik Yakışmadı...
26.10.2008:Antu Forum
Antu.com Forumları kısa bir süre...
26.11.2007:Antu Forum
Efsanelerin İmzaladığı Telefonla...
31.10.2007:Antu Forum
mehhuas_80: Euro League - Grupta...
04.04.2007:Antu Forum
Duayen Üyelerimizden Gurur Veric...
23.03.2007:Antu Forum
Haftanın Konusu: Lig Tv Dosyası ...
23.03.2007:Antu Forum
Haftanın Konusu: Lig Tv Dosyası ...
15.12.2006:Antu Forum
Haftanın Konusu: "Lig TV Dosyası...
13.11.2006:Antu Forum
Haftanın Konusu: "İlahi Adalet"...
06.11.2006:Antu Forum
"Kaptanım Seninle Gurur Duyuyoru...
06.11.2006:Antu Forum
Haftanın Konusu: Ulusoy devri bi...
01.11.2006:Antu Forum
Haftanın Konusu...
12.09.2006:Antu Forum
Haftanın Konusu: "Çıplak Kral ve...
05.09.2006:Antu Forum
Haftanın Konusu: "Müşteri mi, Ta...
29.08.2006:Antu Forum
Haftanın Konusu: İletişim – Stra...
22.08.2006:Antu Forum
Haftanın Konusu: İletişim – Stra...
21.08.2006:Antu Forum
Haftanın Konusu: "Avrupa’da Başa...
20.08.2006:Antu Forum
Alex`in insanustu istatistigi !!...
16.08.2006:Antu Forum
Haftanın Konusu: "Taraftar-Seyir...


antu com ios app


Antu.com Fenerbahçe Taraftarının Resmi Sitesi
Copyright © 1997-2022 Antu.com