Haftanın Konusu: "Müşteri mi, Taraftar mı?"

Geçtiğimiz Haftanın konusunu kurucu adminimiz Metin Şen Tarafından açıldı. Haftanın Konusu uygulamasını başlattığımız günden beri, açılan topiclerin önemli bir kısmı bu konu etrafında dönüp duruyordu zaten. Metin Şen`in açtığı topicle konu netleştirilmiş oldu. Topiğin adı; Müşteri mi? Taraftar mı?". Metin Şen açtığı topicte Fenerbahçemiz`in mali açıdan güçlenmesini nedenlerini ve bu yolda kullanılan yöntemlerinde taraftar desteğinin önemini vurguluyor. Taraftara satın alması için sunulan birçok mal ve hizmete, taraftarımızın büyük bir ilgi gösterdiği ve bunları büyük bir iştahla tükettiği açık. Yani iş bir bakıma taraftarlıktan çıkıyor müşteriliğe varıyor. Peki kulüp taraftara (sırf renk aşkı için de olsa sonuçta taraftar bu aşamada müşteri statüsüne geçiyor) sattığı mal ve hizmetler sonrası gerekli hizmeti veriyor mu? Daha açık bir tabirle müşteri memnuniyetine önem veriyor mu? Açılan bu topicte bu konularda bir aksama olup olmadığı soruluyor. Metin Şen`in topiğe attığı ilk mesaj şöyle:


Metin: Fenerbahce`nin gelirleri son 10 yilda 10-15 katina cikti. 1990 yillarinin ortasindan itibaren ilk TV gelirleri cok ciddi onemde artti. O yillarda TV gelirleri klubun gelir kalemleri icinde 1.siradaydi. 1907 Fenerbahce Dernegini katkilari ile Sportif A.S kuruldu. Urun konusunda atilan bu ilk somut adim ile taraftarin lisansli urun satin almasinin onu acildi. Aziz Yildirim doneminde Fenerbahce markasinin degerinin farkina varildi ve Fenerium markasi olusturuldu. Bu marka isi bilen yoneticiler ve profesyonel kisilerin isin basina getirilmesi ile her sene degerine deger katti. Atilan dogru adimlar, yapilan isabetli yatirimlar Fenerbahce Urunlerinin yelpazesini genisletti. Franchise`lar hizla artti. Fenerium bugun cok ciddi bir marka ve deger haline geldi.

Fenerium bugun bu durumda ise, Fenerbahce gelir kalemlerinde TV gelirleri alt siralara dustu ise bunda en buyuk fakor Fenerbahce taraftaridir. Fenerbahce taraftari inanilmaz bilinclendi. Maclarda gordugumuz taraftarin ustundeki formalarin %90 i lisansli urun. Transfer oluyor store larda forma kalmiyor.

Ayni konu gise gelirlerinde de var. Stadin cok buyuk bir bolumu sezon oncelerinde kombine olarak satiliyor. Koskoca Fenerium tribunu 1907 Fenerbahce Derneginin katkilari ile 4-5 senellik kombine satislari ile insa edildi. İnsanlar paralarini pesin pesin verip koltuklarini satin aliyor. Yillardir Camp Nou`da maclara 20 dakika kala koltuklarin bos olmasini bir anda insanlarin stada gelip koltuklarina oturmalarini buyuk hayranlikla izledik. Butun stad kombine olarak satilmis vay be deyip durduk. Simdi Turkiye`de ki diger takimin taraftarlari Sukru Saracoglu stadina bakip vay be diyor. Yonetimin yapmis oldugu o muhtesem stad Fenerbahce taraftarinin sezon oncesi aldigi kombineler ile her hafta neredeyse tika basa doluyor. Ortalama 40-45 bin seyirciye oynuyoruz. Bu taraftar bu stadi dolduruyor.

Fenerbahce taraftar karti projesi cok daha efektif kullanilmasi mumkun iken cok da ideal bir sekilde baslamadi. Buna ragmen daha sonra yapilan iyilestirilmeler ile taraftar karti projesi eksikliklere ragmen basarili olmustur. Fenerium`a yapmis oldugumuz sunum da bir cok seyi onermemize ragmen dikkate alinan cok az konu oldu. Bu tip projlerde sadece istemek karsilinda az sey vermemek dogru degildir. Nitekim diger kluplerin yapmis oldugu kart projelerinin nasil fiyasko ile sonuclandigi bilinmektedir. Fenerbahce taraftari eksikliklere ragmen "Taraftar kartina" ciddi bir sekilde sahip cikmis ve kartini almistir. Bu projede de cok ciddi gelir elde edilmistir.

Tabii bunlarin disinda firmalarin lisanslama yontemi ile urunlerini Fenerbahce markasi ile Fenerbahce taraftarina satiyor. Buna sahip cikan baska takim taraftari olamayacagi icin taraftar klube dolayli yonden de buyuk destek vermistir.

Bunlara ilaveten 100.yil piyangosu satisa sunuldu.

Bu projler klube gelir getiren projelerin baslicalaridir. Bunun disinda da bir cok proje vardir. Bunlarin tumu Baskanimiz ve Yonetim Kurulumuzun sayesinde hayata gecmistir. Hayata gecen projlerin basarili olmasini saglayan Fenerbahce taraftaridir.

Ancak bu projeler ne kadar profesyonel yurutuluyor?

Kartını para odeyerek alan taraftar kartini zamaninda alabiliyormu?
Karti ile sikayet veya sorusu olan taraftara tatmin edici hizmet veriliyormu?
Telefon desteginden taraftar memnun mu?
Lisansli urunlerin kalitesi iyimi?
100.yil formalarinin fiyatlari makulmu?
Kombine kartlarda sorunlar yasaniyormu?
Stada giris cikislarda sorun yasaniyormu?
Yasaniyorsa bunlara muhatap bulunabiliyormu?
Satin almis oldugu urunlerin/hizmetlerin karsiligini alabiliyormu?

Sorularin en buyugu Fenerbahce taraftari klubu icin bir musterimi? Taraftarmi?

Bu ince cizginin tartisilmasini istedigim icin haftanin konusu olarak acmak istedim. Fenerbahce taraftarina her zaman "Fenerbahce taraftarina bir seyler vereceksin, istemeyeceksin" derlerdi. Bunun dogru olmadigi taraftarin klubune maddi ve manevi olarak sahip cikmasi ile ortaya cikmistir.

Taraftarin gerek magazalarda gerekse telefon ile almis oldugu hizmetlerde aksama oldugunu dusunuyorum. Bir magazada (staddakilerin disinda) satis elemanlarini lakayitligina, telefonlarda zaman zaman surata telefon kapatmalara sahit oldum.

Bu topikde tartisalim isterim...


Topiğe gelen önemli mesajlar ise şöyle;


mancubus: bir bedel karşılığında sunulan mal ve hizmetten yararlanan kişi müşteridir.FB taraftarı;
- kart alırken,
- kombine alırken,
- bilet alırken,
- lisanslı ürün alırken,
"doğrudan" ve yayınlanan maçları izlerken veya deplasmana giderken para harcadığında "dolaylı" müşteridir çok değerli bir işadamından duyduğum ve çok beğendiğim bir ifadeyi de eklemek istiyorum: "sunduğun bir şey karşılığında cebinden parasını aldığın kişi müşterindir müşteri olmak kötü bir şey değildir. hatta bilinçli bir müşteri olmanın çok önemli olduğunu, fikirlerini ve eleştirilerini bir müşteri gibi izah etmesinin kulübümüze yarar sağlayacağını ifade etmek istiyorum. Burada şu ayrımı yapmakta yarar var. ekmeği, sütü vb ihtiyacım olduğu için alıyorum; FB ürünlerini ise FB`li olduğum için alıyorum. (hatta FB`me destek olsun diye ihtiyaç duymadığım şeyleri ve hediyelerimi de fenerium dan alıyorum burada ilgi grubu ile ilgili bir müşterilik var. sunulan ürünlerden veya hizmetlerden memnun değilsem müşteri olmaktan vazgeçebilirim. ama taraftar olmaktan vazgeçmem mümkün değil. "biletimi, kartımı, formamı, kombinemi aldım; artık yönetim de görevini yapsın" demek müşteri bilinci ile ilgilidir. verdiğim paranın karrşılığını istediğimi gösterir. bana göre kötü bir şey değildir. ancak bu söylemin taraftarlık boyutu bulunmadığını, yine bana göre, belirtmeden geçemeyeceğim fenerium dev bir marka ve olağanüstü bir ticaret hacmi var. bu ticaret hacmini çok iyi şekilde yönetebilecek kadroların da oluşturulması lazım. örneğin taraftar kartı hizmetlerini bu konuda uzmanlaşmış bankalar çok daha iyi bir şekilde verebilir. keza müşteri hizmetleri (call center) konusunda uzmanlaşmış bir çok kuruluş var. bu konudaki hizmetler de bu kuruluşlara devredilebilir

saygılar...
son söz: hiç bir şey taraftarlığımın önüne geçemez.


Alikooo: 11 nisan`da internetten satın almış olduğum platin taraftar kartım bugün itibariyle halen elime geçmedi. Konuyu emaille bildirmeme rağmen herhangibir muhattap bulamadım. Telefon ettiğimde ise bana aras kargonun telefon numarası verildi, yapabileceğimiz bişi yok kartınız kuryede dediler. 1 haftadır aras kargodada konuyla ilgili muhattap bulamıyorum.

Kartım için vermiş olduğum para kulübüme helal-i hoş olsun. Ben bu parayı cüzdanımda taşıyabileceğim somut birşey için değil kulübüm Kezman, Deivid, Edu, Tümer gibi yıldızları takımımıza katmasında, yeni tesislere yapılacak yatırımlara, amatör branşlara aktarılacak kaynaklara çok çok küçükte olsa bir destek verebilmek için verdim.

Ben Fenerbahçe taraftarıyım, takımımı iyi gününde-kötü gününde desteklerim, daha iyiye gidebilmesinde katkı sağlayabileceğimi düşündüğüm bir konu olursa dakika düşünmem ne gerekiyorsa fazlasını yaparım!
Ben Fenerbahçe taraftarıyım, bu kulüp için 30 milyon taraftardan yalnızca birisiyim. Beni müşteri ya da taraftar olarak görmelerine kafa takmam, desteğimi veririm.

Önemli olan Fenerbahçe Spor Kulübü için benim ne olduğum değil; benim Fenerbahçe Spor Kulübü için ne olduğumdur! Ben Fenerbahçe taraftarıyım, başka sevgiye benzemez bu sevgi. Al desinler alırım, ver desinler veririm, gel desinler giderim, öl desinler ölürüm!

Saygılar,

Ali Barçın


Cüneyt Aytaç: Bu konu çok güzel ve doğru zamanda açılmış konu. Vakit bulunca kısa kısa ekler yapacağım lakin temel sorun şudur: Fenerbahçe yönetimi (yada karar mercii) bize birşey satmak istediğinde bizi müşteri olarak görüyor ve değerlendiriyor(müşterile re kombine satarken taraftar kartını da zorla satalım, e herkes piyango biletini de alsın mantığı), ama müşteri şikayeti mevzuunda bizi taraftar olarak görüyor ve değerlendiriyor(formanın dikişi yamuk, ama Fenerbahçeli böyle kusurları mazur görecek mantığı). Halbuki biz alacağımız şeylerin seçiminde ve fiyatlarında taraftar olarak görülmek ve değerlendirilmek (deplasmanlarda bile takımı yanlız bırakmayan bu taraftar açık biletini de 10 YTLden alsın abi mantığı), aldığımız ayıplı malın yada hizmetin düzeltilmesinde ise müşteri olarak görülmek istiyoruz(O kadar para verip kombine alıyoruz, stadda içecek soğuk bir ayran bile yok mantığı).

Karşılıklı iletişimsizlik o kadar had safhada ki iki tarafın da birbirinden gerçekçi olmayan beklentileri var.

Yorumumuzu "eğitim şart" diyen reklama benzer bitirelim: İLETİŞİM ŞART


NİSO FB: Fenerbahce yönetimi , zor duruma dustugunde taraftarımız oyle taraftırımız böyle der.. fakat ne zaman işler yolunda gider kimse taraftar falan demez...duz mantıkla konusuyorum 5 mılyar kombıneye vermısım.100 mılyon forma almısım ve maca gelmısım .. urununu seyretmeye ... ve sen bana kotu bır oyun seyrettırıosun .. ben de yuhalarım.. gerekırse sahaya bısıler atarım.. bu kadar para verdıkten sonra hakkını alamamak olur mu ? ( bunlar ironidir) genclerbırlıgı macı hatırlıorum .. o kadar cok yagmur yagıo kı .. ınsan kosedekı bakkala gıdemez bizim stadda 30 bın kısı rahat vardı.. bu bır sevgıdır.. ınsanlar takımını klubunu sevdıgı ıcın sureklı destek oluyor.. urunler alıyor ama siz bu sevgiyi yontulacak kaz gıbı gorursenız olmaz..cok onemlı bır maca cıkarken , piyango aldınız mı dıye sorarsanız size de sorarlar musteri olarak `` ben pıyango aldım da sen benım paramla neden oyuncu almadın??``


bky: Futbolda acı bir gerçek var. Yönetimler "top çizgiyi geçtiği sürece başarılıdır" 2003/04 ve 2004/2005 şampiyonlukları gelmeseydi kurumsal anlamda devrim yapmış Fenerbahçe yönetimi dahi görevde kalamazdı...Taraftar kimliğimiz daima müşteri kimliğimize baskın çıkıyor. Batistuta`nın bir kaç mesaj önce çok net anlattığı gibi kulübü yönetenler taraftar kimliğimize güvenip ,kendi üzerlerine düşenleri yapmazlarsa orta ve uzun dönemde kaybedeceklerdir. Fenerbahçe 4 yıl üst üste şampiyon oluyor ama fenerium`daki ürün kalitesi sürekli düşüyor...Büyük bir tepki olmaz ama ürün satışları da düşer. Fenerbahçe 4 yıl şampiyon olamıyor ama fenerium`daki ürün kalitesi artmış, stadın girişi çıkışı daha da modern hale getirilmiş ,bir bardak suyun fiyatı düşürülmüş vs vs...O yönetim ne yaparsa yapsın görevde kalamaz,ürün vs de zaten satılmaz
özetle,
Taraftar çocuk gibidir.
Mutlu edersen,o da seni mutlu eder


İSTİKR@R: taraftar ruhlu musteri konseptinden yanayim. ne sadece taraftarla nede musteri ile olur, bir denge olmasi lazim. bu dengede zamanla olur, yonetimde bunu oluruna birakarak dogru yapiyor diye dusunuyorum.


Bukalemun: FenerBahçe taraftarı müşteri değildir.. Olaya müşteri olarak bakarsanız feneriumdaki ürünlerin kalitesine oranla fiyatlarının aşırı yüksek olduğunu görebiliriz.. Buna rağmen alıyorsak sevgimizdendir.. Eğer siz taraftara müşteri gözüyle bakarsanız ozaman kiev macındaki gibi istenmeyen olaylar olur..Taraftar asla müşteri değildir sevgisi dahilinde sevdigine elinden geldiğince destek verendir..Feneriumların ürün kalitesinden daha cok fiyatlarından memnun değilim.. Diğer konularda dediğiniz gibi taraftar kart olsun telefon destegı tatmin edici degil.. Acıkcası Feneriumun fiyat politikasını iyi ayarlaması gerekdiğini düşünüyorum..


Asilfener: biz müşteri değil bu takımın sahipleriyiz. insan kendi sahip olduğu şeyin müşterisi olmaz. o yüzden sahip olduğumuz takım için gerekirse canımızı veririz. çünkü o takım vatanımız gibi kutsaldır bizim için parayla kıyaslanabilir mi ?!ckilic1907: fenerbahçe vizyonunu ve misyonunu geliştirmiştir.bunuda taraftarlarına güvenerek yapmıştır.klüp ekonomisini büyütmek için bazı kararlar almış ve para kazanmak için çeşitli ürün ve hizmetleri satışa koymuştur. klübün bu hizmetlerini alacak kişiler tabiki sadece fenerbahçe taraftarı alacaktır.başka bir klübün taraftarları bu hizmetlerin hiç birisini almaz. biz hem müşteri hem taraftarız.ama önce taraftarız. ben geçen sene telsimden kombina kart aldım. fakat verilen hizmetten memnun kalmadım.mesela otopark her maçta bilhassa önemli maçlarda büyük sorun oldu,stad içinde satılan yiyecek ve içecekler ise oldukca fahiş fiyatlarla satıldı.dışarda 25 kuruşa alınan bir su maçta 1 ytl ye satıldı.yani %400 pahalıya su içmek zorunda kaldık. sadece 2 kapıdan giriş ve çıkış olması maç sonlarında bilhassa yağmurlu günlerde büyük sıkıntılar yasattı. bütün bu olumsuzluklar üzerine bu sene kombinamı yeniletmedim. benim eşimin ve oğlumun giymiş olduğumuz bütün sportiv ürünler fenerıumdan alıyoruz. şimdilik bir şikayetimiz yok ve müşterisi olmaya devam edeceğiz.ama kaliteyi düşürdükleri anda bundanda vazgeçerim.eşime oğlumada taraftar kart aldım.taraftar kartı sadece klübe destek olsun diye aldım ve bu güne kadarda herhangi bir faydasını görmedim.manevi olarak büyük haz olmakla beraber çok ufakta olsa insanda bir beklenti oluyor

anlatmak istediğim paramın hakkını alabildiğim sürece fenerbahçenin ürün ve hizmetlerinden faydalanacağım.05.09.2006
Antu.com Forum Haberleri

25.02.2012:Antu Forum
Bu Sertlik Yakışmadı...
26.10.2008:Antu Forum
Antu.com Forumları kısa bir süre...
26.11.2007:Antu Forum
Efsanelerin İmzaladığı Telefonla...
31.10.2007:Antu Forum
mehhuas_80: Euro League - Grupta...
04.04.2007:Antu Forum
Duayen Üyelerimizden Gurur Veric...
23.03.2007:Antu Forum
Haftanın Konusu: Lig Tv Dosyası ...
23.03.2007:Antu Forum
Haftanın Konusu: Lig Tv Dosyası ...
15.12.2006:Antu Forum
Haftanın Konusu: "Lig TV Dosyası...
13.11.2006:Antu Forum
Haftanın Konusu: "İlahi Adalet"...
06.11.2006:Antu Forum
"Kaptanım Seninle Gurur Duyuyoru...
06.11.2006:Antu Forum
Haftanın Konusu: Ulusoy devri bi...
01.11.2006:Antu Forum
Haftanın Konusu...
12.09.2006:Antu Forum
Haftanın Konusu: "Çıplak Kral ve...
05.09.2006:Antu Forum
Haftanın Konusu: "Müşteri mi, Ta...
29.08.2006:Antu Forum
Haftanın Konusu: İletişim – Stra...
22.08.2006:Antu Forum
Haftanın Konusu: İletişim – Stra...
21.08.2006:Antu Forum
Haftanın Konusu: "Avrupa’da Başa...
20.08.2006:Antu Forum
Alex`in insanustu istatistigi !!...
16.08.2006:Antu Forum
Haftanın Konusu: "Taraftar-Seyir...


antu com ios app


Antu.com Fenerbahçe Taraftarının Resmi Sitesi
Copyright © 1997-2022 Antu.com