Avea Kurumsal Direktörü Tunç Berkman Röportajı - Antu.com

 

Avea Kurumsal Direktörü Tunç Berkman Röportajı

Kulübümüzün Türkiye`de bir ilki gerçekleştirerek ana sponsorumuz Avea ile ortaklaşa başlattığı Fenercell projesinin bilinmeyenlerini, merak edilenlerini Avea Kurumsal Direktörü Tunç Berkman ile görüştük. Bu röportajı gerçekleştirmeden önce forumlarımızda bir konu başlığı açıp, sizlerden sorularınızı istemiştik. Bu röportajda sorulan soruların hemen hepsi sizlerin soruları olduğu için üyelerimizin Fenercell hakkındaki meraklarını gidermiş olduğumuzu umuyoruz. İyi okumalar.

Antu.com: Büyük bir kulübe sponsor olmak ne demek? Siz ne gibi faydalar sağlıyorsunuz, kulüplerin sağladığı yararlar neler?

Tunç Berkman: Sponsorluk kapsamında belli reklam haklarımız var. Ancak sponsorluğa sadece reklam anlaşması olarak bakmamak lazım. Sponsorluk uzun vadeli bir yatırım. İnandığınız, güvendiğiniz bir markayı desteklemek için yapıyorsunuz ve o markayla bir yaşam ortağı oluyorsunuz. Biz sponsoru olduğumuz markalara hep bu gözle bakıyoruz. Fenerbahçe Spor Kulübü`nün 7 yıldır sponsoruyduk şimdi üzerine 4 yıl daha geldi.

Fenerbahçe çok büyük bir aile, bu aileyle ilişkimiz açısından bizim bu desteğimiz önemli. Fenerbahçe gibi Türkiye çapında bilinen ve sevilen bir markayla bir araya geldiğiniz zaman da, onun bize faydası bilinilirlik ve taraftarla olan ilişkilerimiz açısından önemli bir durum oluyor.

Kulüplerin sponsorluk gelirlerinin çok artması lazım çünkü gelir kaynakları kısıtlı. Gerçi Fenerbahçe bunu çok iyi yönetiyor, farklı gelir alternatifleri üretiyor. Fenercell de bu amaçla kurulan bir iş. Baktığınız zaman aslında iş yine de sponsorluk üzerinden yürüyor ama Avrupa`ya baktığınız zaman sponsorluk gelirleri hala çok düşük. Takımlar Avrupa`da ne kadar çok başarı kazanırsa, urtdışında tanınınırlıkları artarsa bu durum özellikle uluslararası iş yapan sponsorlar için daha cazip hale geleceklerdir.
Antu.com: Fenercell projesi ne zaman başladı? Bize biraz bu süreçten bahseder misiniz.

Tunç Berkman: Fenercell projesi yaklaşık 9 ay önce başladı. Avea olarak bizim böyle bir niyetimiz vardı zaten. Kulübün böyle bir niyeti olduğunu Ali Koç`la yaptığımız görüşmelerde öğrendik. Sonra birlikte bu yolculuğa başladık. Görüşmeler oldukça uzun sürdü. Başka gruplarla da bu işler nasıl yapılır diye konuşuyorduk. 6-7 ay sonra belli bir olgunuluğa geldi. Her iki tarafa da daha fazla fayda sağlayacak bir model nasıl oluştururuz diye baktık. Bundan yaklaşık bir hafta önce de olayı başlattık.

Antu.com: Avea ile kulübümüz arasındaki anlaşma bildiğimiz kadarıyla 5 yıllık. Bu sure sonunda taraflar anlaşamaz ve işbirliği biterse ne olacak?

Tunç Berkman: Bu anlaşma 5 yıllık. 5 yıl sonunda bu işbirliği biterse bir kaç opsiyonu var. Gerçi bunlar ticari anlaşma olduğu için çok detaya giremeyeceğim ama Fenerbahçe Spor Kulübü Fenerbahçe İletişim AŞ. olarak, AVEA ile anlaşmaya devam edebilir. Fenerbahçe ister AVEA ile yoluna devam etmek istesin, ister yoluna tek başına gitmeyi tercih etsin karşılıklı bir anlaşma sağlayamazsak Fenercell İletişim AŞ. başka bir operatörle de yoluna devam edebilir.

Antu.com: Fenercell aboneleri şu anda kimin? Fenerbahçe’nin mi Avea’nın mı?

Tunç Berkman: Aboneler şu anda mevzuat gereği lisans alınmadığı sürece esasında AVEA`nın.

Antu.com: Fiyatlandırma yapılırken Avea diğer operator kapsamında mı değerlendiriliyor?

Tunç Berkman: Tarifeye göre değişiyor.

Antu.com: Taraftarlarımızın en çok sorduğu sorulardan biri de, Avea’daki her yöne 55 TL, 5000 SMS ve benzeri kampanyaların Fenercell’de olup olmayacağı?

Tunç Berkman: Fenercell`e özel tarifeler var burada. 2 Mart`ta yeni bir tarife çıktı. 150 kontör yüklüyosunuz, tüm Fenercell aboneleri ile 1907 dakika bedava konuşuyorsunu aynı zamanda her yöne dakikası 1 kontörden konuşuyorsunuz. Mart ayı içersinde faturalı aboneler için yeni paket tarifeler olacak.

Bunlar mevzuat gereği daha önce açıklayamadığımız şeyler bizim. Ancak tarifeler güncelleniyor. Yine SMS paketleri olacak Fenercell`e özel. Sadece burada şuna dikkat çekmek lazım farklı markalar olduğu için hiç bir zaman bire bir aynı tarifeler olmayacak. Mesela eğer "sınırsız" Avea`da devam ederse "sınırsızın" farklı bir versiyonu Fenercell için de geçerli olacak. Bu şu demek tarifeler birbirine benzer ama algıda farklı olacak.

Bu tip iş modellerinde şuna dikkat etmek lazım, Fenercell başlı başına, tek başına bir operatör değil. O yüzden burada bir operatördeki gibi 30-40 tane farkı tarife de olmayacak. 5-6 tane ana tarife olacak, onlar da rekabet koşullarına göre güncellenecek.Ayrıca dönemsel kampanyalar olacak. Buna o şekilde bakmak lazım. Zaten tarifeleri Avea olarak biz çıkarmıyoruz, Fenercell`in bir yönetimi var. Onlarla birlikte oturup uygun olabilecek, hem taraftara hem kulübe avantaj sağlayacak tarifeler yaratmaya çalışıyoruz.Antu.com: Bu işbirliğinden kulübümüz ne kadar kazanacak? Örneğin 1 liranın kaçta kaçı Fenerbahçe’ye kalacak?

Tunç Berkman: Bu soru basın toplantısında Ali Koç`a da sorulmuştu. O ticari sır diye cevap vermek istememişti. Şimdi Avea olarak bizim farklı ortaklıklarımız, farklı anlaşmalarımız da var. Herkesaynı oranda kazanmıyor. Ancak o gün toplantıda söylenildiği gibi, eğer bu iş gerçekten 1 milyon abone seviyesine gelirse, senede brüt 20 milyon YTL Fenerbahçe Kulübüne bırakabilecek durumda.

Antu.com: Bizler Fenercell’i ilk duyduğumuzda başında, sonunda, ortasında 1907 rakamlarının olacağını düşünmüştük? Niye yok bunlar?

Tunç Berkman: Öyle numaralar var ama burada esas amaç kendi sürekli hattınızı taşımanız. O numaraları tabi ki alabilirsiniz ama sürekli konuştuğunuz hattı Fenercell`e taşırsanız kulübe daha fazla katkı sağlamış olursunuz. En çok konuştuğunuz hat hangisiyse onu taşımak daha avantajlı olur kulüp açısından ama yeni bir hat da alabilirsiniz.

Antu.com: Avea’nın kamu tarifesine mensup biri, numarasını Fenercell’e taşıdığı zaman bu hakkını koruyabiliyor mu?

Tunç Berkman: Hayır

Antu.com: Başka kulüplerle de bu yönde bir çalışmanız var mı?

Tunç Berkman: Görüşmelerimiz devam ediyor, olabilir. Bu anlaşmamıza bağlı ama görüşmeler devam ediyor, var. Kulüpler var, bununla ilgilenen firmalar var. Perakendeciler var. Aslında başkan Aziz Yıldırım`ın ilk günden beri söylediği "Keşke bütün kulüpler bu işe girse kimin taraftarı fazla, kimin taraftarı kulübüne daha çok sahipleniyor görülse" olmuştur. Rekabet kulübe de avantaj sağlayacak bir şey sonuçta.

Antu.com: www.fenercell.com a üye sayısını ya da taraftarın kulübüne yaptığı katkıyı gösteren bir sayaç konulması mümkün mü?

Tunç Berkman: Onu Fenercell yönetimiyle konuşmanız lazım. Fenercell, Fenerbahçe İletişim AŞ. adındaki bir firmanın markası. Fenerbahçe İletişim AŞ. de Fenerbahçe Sportif AŞ.`nin bir iştiraki. O ayrı bir tüzel kişilik, Avea ayrı bir tüzel kişilik. Ancak biz ortak çalışıyoruz tabi ki. Ben onlara iletirim bu düşünceyi. Bu yenilikçi uygulamalar, web sitesinin dizaynı, içeriği, kullanımı, SMS`ler, tarifeler, bunların hepsi Fenerbahçe İletişim AŞ`nin yönetiminde ve onlara ait. Biz sadece fikir verebiliriz.

Antu.com: Bu yıl sonuna kadar koyduğunuz üye sayısı hedefi nedir?

Tunç Berkman: Yeni başlanan bir uygulama ama 4 senede 1 Milyon abone olması için bu sene 250 bin artı olması çok iyi olur.

Antu.com: Yurtdışında yaşayan taraftarlarımız Fenercell hattı alabilirler mi?

Tunç Berkman: Tabi ki alabilirler. Bir kere kimlik bilgileri gerekiyor, faturalı hatlar da ikametlerini gösteren bir belge ile Türkiye`ye geldiklerinde bir Avea satış noktasına giderek, havaalanında bile var ya da Fenerium`larda, Türk Telekom noktalarında abone sözleşmesini doldurarak hatlarını alıp yurtdışına götürebilirler ve kullanabilirler.Antu.com: Iphone ya da Blueberry gibi telefonları kullanan taraftarlarımız için internet seçenekleri olacak mı?

Tunç Berkman: Hepsi olacak bunların. Farklı internet erişim paketleri olacak. Şu anda mevcut data paketleri var. Pazar koşullarına göre bunlar gelişecektir

Antu.com: Taraftarlarımızın Fenerbahçe için yaptıkları harcamalardan kontör veya bedava dakika kazanma hakları olacak mı?

Tunç Berkman: Bunlar aslında vizyonlarında var. Biliyorsunuz bir taraftar kartı vardır, kombine kartlar var, şimdi de Fenercell çıktı. Bunların hepsini bir yerde toplayacak bir platform lazım. Fenercell işte o platform olabilir. Hem taraftar kartını, hem kombineleri, hem diğer üyeleri merkezi olarak birleştirecek, ileride Fenerbahçe için yaptıkları harcamalardan puan kazanabilecekleri bir yapı Fenercell platformu üzerinde kurulabilir.

Antu.com: Telefonların ekranında Fenercell yazacak mı?

Tunç Berkman: Telefonlarda Fenercell yazacak ama telefondan telefona değişiyor. Her tip telefonda aynı şekilde çözülmüyor bazı modellerde aksaklıklar olabilir bunların versiyonlarının güncellenmesi lazım. Bunları düzeltmek için yazılımlar var, üzerinde çalışıyoruz.

Antu.com: Şu anki haliyle Fenercell biraz aceleye gelmiş gibi durmuyor mu? Tüm servisler, tarifeler hazır olduktan sonra başlamak daha doğru olmaz mıydı?

Tunç Berkman: Belli bir IT`sel yazılım zamanı gerektiren, yatırım gerektiren farklı farklı işler var ortada. Belirli paketlerle başladı. Bir de zamanlama açısından sezon bitmeden başlansın istendi. Bundan sonra üzerine eklene eklene devam edecek. Çünkü herşeyi bir anda yapmaya çalıştığınız zaman çok beklemek lazımdı ve zaman gecikecekti. Bir de Fenerbahçe bu işte ilk olmak istiyordu.Antu.com: Fenercell benzeri uygulamalar yurtdışında da var mı?

Tunç Berkman: Fenercell uygulamasının bir benzeri Manchester United`da var. Portekiz ve İspanya`da bazı kulüplerde var. Ama abone sayıları olarak baktığımızda çok büyük rakamlar yok. Zaten onlarda yeni başlamışlar bu işe. Yalnız Manchester United enteresan. Kore`de bile Manchester United`ın sanal operatörünün altyapısını kullanan, laptop`larında kart olarak kullanan insanlar var.

Bu işe başlarken Türkiye`deki kulüplerin bir avantajı var mesela Fenerbahçe`nin. Tabi çok taraftarı var ve dolayısıyla çok büyük bir kitlesi var. Gerçekten bizim inandığımız şekilde 20 milyon Fenerbahçe taraftarı varsa ki; var... Bunların küçük bir yüzdesi bile mesela yüzde biri bu işin içine girse 200 bin kişi yapar.

Antu.com: Taraftarlarımızı Fenercell’e çekecek, Fenerbahçe ile ilgili özel servisler olacak mı?

Tunç Berkman: Başkan buna izin verdi ama ne kadar hayata geçecek bilmiyorum ama örneğin, soyunma odalarından antrenör izin verdiği sürece maç öncesi, maç sonrası görüntüler olacak. Sadece Fenercell`den izleyebileceksiniz. Mesela ben bir tarafar olarak en merak ettiğim ve görmek istediğim şeylerden biri bu.

3G başladıktan sonra futbolcuların günleri olacak, onlarla girip canlı olarak sohbet edebileceksiniz. O da kendi cep telefonu üzerinden sizinle sohbet edebilecek. Bunlar gibi taraftarın ilgisini çekecek, cazip bir çok uygulamalar olacak.

O yüzden gerçekten Fenerbahçe`ye yakın olan, Fenerbahçe`yi gerçekten hisseden gençler Fenercell`i tercih edecektir. Bu uygulamanın büyük bir operatör gibi büyümesini beklememek lazım. O yüzden Antu gibi yerler bizim açımızdan önemli. Fenercell yetkililerinin de orayı takip etmesinde fayda var. Oradan alacakları veriler bizim yeni çıkaracağımız farklı uygulamalar açısından faydalı olacaktır.Burada önemli olan Antu gibi platformların, Fenerbahçe derneklerinin bu işi sahiplenmesi, desteklemesi. Sadece fiyat bazlı düşünmemek lazım. Öğrenciler için çok avantajlı bir kaç paket çok yakında çıkartıyoruz zaten. Ancak çok önemli sayıdaki Fenerbahçeli faturasını ödüyor. Ne ödediğini hangi tarifede olduğunu tam bilmiyor. Bir anket yapın "Hangi tarifedesiniz?" diye sorun, tam olarak bilenlerin oranı düşük çıkar. Gidip operatörüne sorması lazım.

O yüzden buradaki mantık şu; Fenerbahçe ile ilgili farklı imkanlar olacak. Bilgi servisleri, Fenerbahçe ile ilgili az önce bahsettiğim Fenerbahçe`i yaşayabileceğiniz soyunma odası görüntüleri gibi örnekler olacak. Bir de en önemlisi Fenerbahçe`yi destekleyeceksiniz bu yolla.

Burada önemli olan, diğer operatörlerde ödediğinizden çok fazla bir para ödemeden bu işi yapmak. Yan hizmetlerinden faydalanmak, ödediğiniz ufak bir farkı o yan faydalar için ödemek. Aynı zamanda kulübünüze destek olmak. Bunu yaparken taraftar mantığıyla kulübüne sahip çıkan insanların buraya gelmesi lazım. Burası ne kadar büyürse Fenercell`de de tarifelerin cazibesi, fiyatların uygunluğu daha avantajlı hale gelir. Ne kadar büyük bir community olursa burada, insanlar ne kadar çok konuşurlarsa tarifeler daha avantajlı hale gelecek.

Tekrar ediyorum insanların yeni hat almalarındansa kendi hatlarıyla buraya gelmeleri kulüp açısından daha avantajlı. Çünkü yeni hat alıp onu bir köşeye koyup, konuşmayacaksanız, kulübe destek anlamında ne Fenercell`in özelliklerinden faydalanmak anlamında bir faydası yok.

Bir de buna uzun vadeli bakmak lazım. Dediğimiz gibi bir sürü hizmetler var, servisler var. Fenercell bir bebek... Telefon işi uzun vadeli bir iş. Biz şu anda emekleme devresindeyiz. Başlangıçta biraz hoşgörülü olmak lazım. Beklentileri dile getirmek güzel ama biraz daha sabırlı olmak ve bu beklentilerin uygulamaya geçmesini beklemek lazım. Bu yüzden de bir an evvel numaraları Fenercell`e taşımak lazım.

Haber hakkındaki yorumlar; http://forum.antu.com/KonuOku.aspx?gID=4&fID=54&kID=2077


05.03.2009

Haber Ara

"Kafadan Şampiyon Olmamız Lazım"
Antu.com yöneticilerimizden Serkan Yakın, dizi ve tiyatro oyuncusu Hakan Yılmaz ile sahneye koydukları "Yeters ...

Ayça Tekindor Röportajı
Antu.com yöneticilerimizden Serkan Yakın koyu Fenerbahçeli Ayça Tekindor ile bir söyleşi gerçekleştirdi. Bize ...

"Şampiyonlar Ligi Kupasını İstiyoruz"
Bayan Voleybol Takımımıza sponsor olduktan sonra hem Fenerbahçemize hem de ülkemize olimpik takım sporlarını b ...

Uğur Dündar ile Çok Özel Röportaj...
Eski yöneticilerimizden duayen gazeteci Uğur Dündar Antu.com yöneticilerimizden Serkan Yakın’ın sorularını en ...

Aziz Yıldırım Röportajı

Fenerbahçemizin 9 yıl sonra ilk defa yapacağı çok adaylı başkanlık secimleri öncesi, yeniden başkan adaylığ ...


Şadan Kalkavan Röportajı

Fenerbahçemizde önümüzdeki Pazar günü, 9 yıl sonra ilk defa çok adaylı başkanlık yarışı yaşanacak. 11 yıldı ...


Avea Kurumsal Direktörü Tunç Berkman Röportajı

Kulübümüzün Türkiye`de bir ilki gerçekleştirerek ana sponsorumuz Avea ile ortaklaşa başlattığı Fen ...


Şansal Büyüka Röportajı

...


Bogdan Tanjevic Röportajı

...


Emre Belözoğlu Röportajı
Antu Radyo Koordinatörümüz Serkan Yakın (Sekoloji) Fenerbahçemizin Newcastle`dan transfer ettiği Emre Belözoğl ...

Luis Aragones Röportajı

Fenerbahçemizin yeni Hocası Luis Aragones ile Samandra Tesislerimizde bir röportaj yaptık. İspanya Milli Ta ...


Bayram Tutumlu ve Mehmet Aurelio Röportajı

Geçtiğimiz sezonun devre arasında "Mehmet Aurelio`yu Valencia istiyor" sözleriyle başlayan, Fenerbahçemiz v ...


Halit Kıvanç Röportajı
Bu seferki konuğumuz efsane futbol spikeri Halit Kıvanç oldu. Usta spiker Halit Kıvanç ile futbol üzerine çok ...

Burak Özçivit Röportajı
Antu.com`un bu seferki konuğu 2005 Best of Model Türkiye 1. ve Best Model Of The World 2. Burak Özçivit oldu. ...

Kadir Çöpdemir Röportajı
Antu.com`un bu seferki konuğu radyo ve tv programcısı Kadir Çöpdemir oldu. Çok keyifli bir söyleşi yaptığımız ...

Asrın Tuncer Röportajı
Antu Radyo`nun bu seferki konuğu Rock müziği yapan Af grubunun kurucusu ve solisti Asrın Tuncer oldu. Yayın ko ...

Acun Ilıcalı Röportajı
Antu Radyo`nun bu seferki konuğu Tv programlarından çok iyi tanıdığımız Acun Ilıcalı oldu. Yayın koordinatörüm ...

Yavuz Seçkin Röportajı

Ahmet Çakar Röportajı

Dünya, Fenerbahçemizin, Şampiyonlar Ligi 2. turunda dünyanın en başarılı takımları listesinde birinci sırad ...


Mustafa Denizli Röportajı - I
Antu röportajları serisinin bu seferki konuğu Türk Futboluna damga vuran bir isim; Mustafa Denizli. Uzun ve ço ...
Sayfa: 1.2


antu com ios app


Antu.com Fenerbahçe Taraftarının Resmi Sitesi
Copyright © 1997-2022 Antu.com