Şadan Kalkavan Röportajı - Antu.com

 

Şadan Kalkavan Röportajı

Fenerbahçemizde önümüzdeki Pazar günü, 9 yıl sonra ilk defa çok adaylı başkanlık yarışı yaşanacak. 11 yıldır görev yapan başkanımız Aziz Yıldırım`ın karşısına, eski yöneticimiz, işadamı Şadan Kalkavan rakip oldu. "Aileyi Birleştireceğim" sloganıyla başkanlığa aday olduğunu açıklayan sayın Şadan Kalkavan`a çoğunluğu sizlerden gelen soruları sorduk. Şadan Kalkavan da bu sorulara büyük bir içtenlikle cevap verdi. Kendisine kongre yoğunluğu arasında bizlere vakit ayırıp sorularımızı yanıtladığı içi çok teşekkür ediyoruz. Yapılacak başkanlık seçiminin de kulübümüze hayırlı olmasını temenni ediyoruz.

Antu.com: Kongrede seçilip, göreve gelirseniz nasıl bir futbol takımı kuracaksınız?

Şadan Kalkavan: Ben bunlar gibi yıldızlara dayalı transfer yapmayı düşünmüyorum. Bizim başkanımızın politikasıyla ben haraket etmem. Yıldız futbolcu, doyumun son noktasına gelmiş futbolcudur. Doyumun son noktasına gelmiş futbolcu da belki bir sezon başarılı olur. Bu konumdaki bir futbolcunun sana verecek neyi vardır ki? Ben, genç, istikbal vaadeden, ileride Fenerbahçe`ye para kazandıracak bir kadro oluşturacağım. Şöhrete aç olan... Tabi ben bunları tek başıma yapmam. Bunları yönetim kurulunda görev verdiğim arkadaşlarım en iyi şekilde değerlendireceklerdir.

Antu.com: Şu anki mevcut hocamız Aragones`le devam edecek misiniz, yoksa yolları ayıracak mısınız?

Şadan Kalkavan: Katiyen, mümkün değil. Ben başkan seçildiğimin ertesi günü Aragones`le yolları ayırırım.

Antu.com: Peki hoca olarak kimi düşünüyorsunuz? Bu konuda çalışmalarınız var mı?

Şadan Kalkavan:
Bu konuda çalışmalarımıza devam ediyoruz ama ben kalkıp şimdiden bir isim önerirsem, seçilirim ya da seçilmem bu doğru olmaz. Hocanın da moralini bozarız... Biz çalışmalarımıza devam ediyoruz. Göreve gelirsek isim açıklayacağım.Antu.com: Şu anki mevcut futbolculardan kimleri göndereceksiniz?

Şadan Kalkavan:
Maldonado`yu gönderirim, Josico`yu gönderirim... Sözleşmesi biten bazı futbolcular var mesela Volkan`la, birinci kalecimiz yola devam ederim. İkinci kaleci Volkan`la da anlaşırım.  Tabi bütün bunlar hocamızın vereceği kararlardır. Hocamızı getirdiğimiz zaman bütün bunları o değerlendirecek ve karar verecektir. Benim başkan olarak, "bunu gönderiyorum, şunu getiriyorum" deme lüksüm yok. Ben şeffaf bir yönetim tarzıyla kulübümü idare edeceğim. Görev taksimi yapacağız ve o görev taksimi neticesinde herkesin görevini layıkıyla yapacağına da inanıyorum.

Antu.com: Taraftarın en çok merak ettiği konulardan biri de şu, "Şadan Kalkavan`ın kulübün gelirlerini arttırmak için projeleri var mı?"

Şadan Kalkavan:
Şimdi biz Fenerbahçe`nin bütçesini bilmiyoruz ki. Bir bilanço verdiler, gelirler var, giderler ortada yok. Ben nasıl bir bütçe yapacağım? Evvela bütçeyi bir düzelteceğiz. Bu kafayla giderlerse sonunda çok büyük hüsranlara uğrarız. Hani bir zamanlar Vefa vardı, Karagümrük vardı... Allah göstermesin öyle bir şey düşünemiyorum. Fenerbahçe camiasının ne taraftarı ne de kongre üyeleri öyle bir şeye müsaade etmez. Ama bu gidişat tehlikeli.Antu.com: Kulüp tarafından yapılan açıklamalarda Fenerbahçe`nin bir çok kuruluş tarafından denetlendiği söyleniyor. Bu kadar denetlenen bir yerde rakamlarda tahrifat mümkün mü?

Şadan Kalkavan: Şirketin hesaplarında bir yanlışlık olmaz. Şirketin hesapları bir sürü denetlemeden geçiyor ama derneğin hesaplarına dikkat etmek lazım.  Ben şimdi bütçeyi tam layıkıyla bilmeden gelirleri arttırma konusunda bir şey diyemem. Bütçeye tam hakim olduktan sonra tabi ki bu konuda çalışmalar yapacağız. Böyle bir yönetim kadromuz da var. Ekonomiyi bilen, vizyonu geniş, projeler  üretebilecek insanlar yönetimimizde var.

Benim yönetim kurulumdaki arkadaşlarım kendi iş hayatlarında başarıya ulaşmış, dünya çapında insanlardır. Dünya çapında yatırımlar yapan arkadaşlarımız var. Biz gelirleri arttırmak için arayışlar içinde olacağız. Kaynaklar, çareler bulacağız. Bundan kimsenin kuşku duymaması gerekir. Ancak bu konuda sağlıklı bir değerlendirme yapabilmek için önce bütçeyi tam olarak bilmemiz gerek. Gelirlerimizi biliyoruz ancak giderleri bilmiyoruz. Giderlerimiz ne bizim?

Gelir mesela senede 100 milyon Dolar. Giderin ne? 130 milyon Dolar. Her sene bu açıkla uçuruma gidiyorsak, buna kim dur diyecek? Birilerinin çıkıp "dur" demesi lazım.

Antu.com: Ama açıklanan verilere göre Fenerbahçe`nin gelirleri giderlerinin iki katı.

Şadan Kalkavan:
Onu külahıma anlatsınlar. Fenerbahçe`ye bu kadar büyük transferler yaptılar. Bu transferleri şimdi satılığa çıkarsınlar bak bakalım kaç para toplayabiliyorlar. Onlar "15 milyon Euro" diyor. Mümkün değil böyle bir şeyin olması. Mümkün değil yani.

Bugünkü duruma bakacak olursak elde ne kupa, ne lig, ne Avrupa, ne Şampiyonlar Ligi, ne UEFA... Hesap yapsınlar bakalım, bu başarısızlıklarla kaç para kaybediyoruz. Ne gelecekti? Bu geleceklerin hepsi yok oldu. Bir de ayrıca 90 milyona yakın avanslar alınmış. Bunun hesabını birilerinin çıkıp sorması lazım. Yalnız ben değil. Yalnız ben miyim Fenerbahçe? Tüm Fenerbahçelilerin bu soruyu sormaları lazım. Nereye gidiyoruz? Uçuruma gidiyoruz, uçuruma...Antu.com: Göreve gelirseniz, Aziz Yıldırım`ın yapmadığı neyi yapacaksınız?

Şadan Kalkavan:
İnsan sevgisi, insan sevgisi... Aziz Yıldırım bizim ailemizi dağıtmaya kalktı. Ben, ailemizi birleştirmek, Anadolu`da oluşmaya başlayan Fenerbahçe düşmanlığını kaldırmak, Fenerbahçe`de barış ve huzuru sağlamak için başkanlığa aday oldum. Ben kavgacı bir insan değilim. Ama şunu da söyleyeyim, kavgadan da hiç bir zaman geri adım atmam. Bu yaşa geldim ben hiç bir zaman kavgayı başlatan taraf olmadım. Ancak benimle kavga yapmak isteyenle de ederim, hiç geri durmam.

Ben aileyi birleştirmeye, sportif başarılar kazanmaya ve bütçeyi düzeltmeye geliyorum. Giderler, gelirden fazla olmayacak. Ben bu dengeyi tutturmak için her türlü gayretin içine gireceğim.

Antu.com: Aziz Yıldırım`ın en güçlü tarafının kulübü ekonomik anlamda çok güçlendirmek olduğu gibi bir düşünce var kamuoyunda. Sizse anladımız kadarıyla buna karşı çıkıyorsunuz?

Şadan Kalkavan: Kulübün ekonomik gücü nerede hani? Kulübü hangi borçla aldı, şu an kulübün borcu ne? Kulübün borcu şu an 160 milyon Dolar olarak ifade ediliyor. Ben ona da inanmıyorum. Kulüp şu anda bankalara 35 milyon dolar faiz ödüyor. Kur farkından dolayı kulübün büyük kayıpları var. E birader sen neyin ekonomisini düzelttin? Fenerbahçe`yi ha babam borç yükünün altına soktun. Bu gerçekleri milletin görmesi lazım.

Şu anda yine halka arza hazırlanıyor. Arsalar topluyor. İşte o arsaları halka arz edecek, oradan bir sürü paraları daha alacak, o toplanan paraları da Guiza gibi, Aragones gibi transferlere verecek.Antu.com: Aziz Yıldırım`ın en büyük eksikliğinin ne olduğunu düşünüyorsunuz?

Şadan Kalkavan:
İnsani ilişkileri hiç olmayan bir insan. Herşeyle kavga, herkesle kavga... Kavgayla kim, ne kazanmış? Sen insanlara karşı sevecen olacaksın. İnsanları hakir görmeyeceksin. Bir taraftar yanına gidiyor, arkasını dönüyor, elini vermiyor. O sevgi sana değil ki. Fenerbahçe başkanı olduğun için, oturduğun makama duydukları saygıdan senin elini sıkmaya geliyor insanlar. Seninle resim çektirmeye geliyor. Hangi devirde yaşıyoruz ya?

Ben yaşadım bunları. Antep`e gittik. Civar köylerden, kasabalardan, şehirlerden bir sürü insan geldi. Torununu almış, oğlunu almış. Fenerbahçe`yi karşılamak, hoşgeldin demek için gelmiş. Otelin önüne geldik. Ben daha önce Ali Şen döneminde yönetimde bulunduğum için, herkesle sarılıp, öpüşüyorum. Bu, bir kişinin elini sıkmadı ya. Bana da döndü dedi ki, "Ya Şadan Bey, bunlar pis pis ter kokuyor. Sen nasıl bunlarla sarılıp öpüşüyorsun?". Dedim, "Başkan, sen ne diyorsun? Onlar Fenerbahçe için geldiler, senin için değil.". "Hayret ediyorum sana" dedi bana.  Taraftarlar, çocuklar futbolcularla resim çektirmek istiyor, bu hiç birine müsaade etmiyor. Yine "Gelin" dedim. "Gel Oğuz, gel Rüştü" futbolcuların hepsiyle resim çektirttim. Oradan beri bana kızgındır. Bu insanlar seninle bir resim çektirecekler, niye izin vermiyorsun?

Şimdi mesala o bu 11 senelik döneminde, en fazla Galatasaray şampiyonluğu gören başkan olarak anılacaktır. Adamlar bu şampiyonlukları dışında UEFA Kupası ve Süper Kupa`yı aldılar. Sen ne aldın, sen ne aldın? 11 senede 4 tane şampiyonluk aldın. Hangi paralarla? 711 milyon Dolar.

Sen gelirlerini arttırmak için Fenerbahçelilere her türlü duygusal sömürüyü yapıyorsun. İşçisi, memuru, bakkalı , kasabı, evine ekmek götürmekten imtina edip, Fenerbahçe`ye katkıda bulunayım diye, bir formasını, bir şapkasını, bir atkısını alabilmek için bir sürü fedekarlıkta bulunuyor. Sen o taraftarın parasını harcıyorsun. Azdan az, çoktan çok gidiyor. Sen o paraları nasıl har vurup harman savurabilirsin? Sana hesap sorarlar ya. Ben bu hesapları sormak için geliyorum oraya.Antu.com: Son dönemde Fenerbahçe tribünlerinde bir takım sıkıntılar var, siz bunları nasıl değerlendiriyorsunuz?

Şadan Kalkavan:
Kardeşi kardeşe vurduruyor. Genç Fenerbahçeliler Derneği`ni kurduran da kendisi. Baktı ki onlardan bir takım rahatsızlıklar var, onun karşısına başka bir dernek oluşturdu. Genç Fenerbahçelilerle, o derneği karşı karşıya getirdi. Kardeşi kardeşe vurdurdu. Yahu Fenerbahçeli, hepsi Fenerbahçeli. Tabi ki bunlar arasında, Fenerbahçe`den para kazanmak isteyen bir sürü de insanlar var. Ancak sen onları dengede tutmak mecburiyetindesin. Sen o zaman niye kurdurdun Genç Fenerbahçeliler Derneği`ni? "Grupları yok edeceğim" dedi. Şimdi en büyük grupçuluğu kendisi yapıyor. Bu işi çok iyi de  öğrendi. Şeytani zekaya da sahip.

Antu.com: Aziz Yıldırım döneminde en çok öne çıkan konulardan birisi de amatör şubelerin başarısı. Siz göreve gelirseniz amatör şubelere verilen desteği devam ettirecek misiniz?

Şadan Kalkavan:
Daha fazlasını vereceğim, daha fazlasını. Amatörlere gereken değeri o da veriyor ama nasıl veriyor? O şubelerin başına hep kendisine biat eden bir şube kaptanı atıyor. O da, o ne derse onu yapıyor. Benim böyle bir düşünce içinde olmam mümkün değil. İnandığım, güvendiğim bir insan, hangi şubenin başındaysa işini en iyi şekilde yapacak, bana biat etmeyecek. Doğru olanları yapacak. Ha bana şikayetler gelirse, ben gereğini yaparım.

Amatörler dışında, altyapıya da çok büyük önem veren bir insanım. Milyon dolarları veriyoruz transfer için, kendi evlatlarımızı ihmal ediyoruz. Onları yetiştirelim, kabiliyetli gençleri yetiştirip, A Takıma çıkaralım. Altyapıya çok büyük önem vereceğim.Antu.com: Seçim öncesi taraftara ve kongre üyelerine vermek istediğiniz bir mesajınız var mı?

Şadan Kalkavan:
Taraftara bir şey söyleyecek değilim. Çünkü taraftar olan biteni açık ve net bir biçimde görüyor. Kongre üyelerine şunu söylemek isterim; eğer Aziz Yıldırım`ın başkanlığında yapılan çalışmalardan mutlularsa oylarını ona versinler. Eğer mutlu değillerse ben bu göreve talibim. Bana versinler. Eğer başkanın yaptığı hizmetlerden, tesislerden memnunlarsa ona versinler. Ancak şunu bilsinler ki, başkan olmayacak şeyler yapmadı ki. Yapılması gerekenleri yaptı. Kongre üyelerine vereceğim mesaj budur. Ben "İlla bana oy verin" demiyorum. Eğer mutlularsa ona versinler, mutsuzlarsa ben adayım. Oylarını bana versinler.


 


 Haber hakkındaki yorumlar;
http://forum.antu.com/KonuOku.aspx?gID=4&fID=9&kID=32011


22.05.2009

Haber Ara

"Kafadan Şampiyon Olmamız Lazım"
Antu.com yöneticilerimizden Serkan Yakın, dizi ve tiyatro oyuncusu Hakan Yılmaz ile sahneye koydukları "Yeters ...

Ayça Tekindor Röportajı
Antu.com yöneticilerimizden Serkan Yakın koyu Fenerbahçeli Ayça Tekindor ile bir söyleşi gerçekleştirdi. Bize ...

"Şampiyonlar Ligi Kupasını İstiyoruz"
Bayan Voleybol Takımımıza sponsor olduktan sonra hem Fenerbahçemize hem de ülkemize olimpik takım sporlarını b ...

Uğur Dündar ile Çok Özel Röportaj...
Eski yöneticilerimizden duayen gazeteci Uğur Dündar Antu.com yöneticilerimizden Serkan Yakın’ın sorularını en ...

Aziz Yıldırım Röportajı

Fenerbahçemizin 9 yıl sonra ilk defa yapacağı çok adaylı başkanlık secimleri öncesi, yeniden başkan adaylığ ...


Şadan Kalkavan Röportajı

Fenerbahçemizde önümüzdeki Pazar günü, 9 yıl sonra ilk defa çok adaylı başkanlık yarışı yaşanacak. 11 yıldı ...


Avea Kurumsal Direktörü Tunç Berkman Röportajı

Kulübümüzün Türkiye`de bir ilki gerçekleştirerek ana sponsorumuz Avea ile ortaklaşa başlattığı Fen ...


Şansal Büyüka Röportajı

...


Bogdan Tanjevic Röportajı

...


Emre Belözoğlu Röportajı
Antu Radyo Koordinatörümüz Serkan Yakın (Sekoloji) Fenerbahçemizin Newcastle`dan transfer ettiği Emre Belözoğl ...

Luis Aragones Röportajı

Fenerbahçemizin yeni Hocası Luis Aragones ile Samandra Tesislerimizde bir röportaj yaptık. İspanya Milli Ta ...


Bayram Tutumlu ve Mehmet Aurelio Röportajı

Geçtiğimiz sezonun devre arasında "Mehmet Aurelio`yu Valencia istiyor" sözleriyle başlayan, Fenerbahçemiz v ...


Halit Kıvanç Röportajı
Bu seferki konuğumuz efsane futbol spikeri Halit Kıvanç oldu. Usta spiker Halit Kıvanç ile futbol üzerine çok ...

Burak Özçivit Röportajı
Antu.com`un bu seferki konuğu 2005 Best of Model Türkiye 1. ve Best Model Of The World 2. Burak Özçivit oldu. ...

Kadir Çöpdemir Röportajı
Antu.com`un bu seferki konuğu radyo ve tv programcısı Kadir Çöpdemir oldu. Çok keyifli bir söyleşi yaptığımız ...

Asrın Tuncer Röportajı
Antu Radyo`nun bu seferki konuğu Rock müziği yapan Af grubunun kurucusu ve solisti Asrın Tuncer oldu. Yayın ko ...

Acun Ilıcalı Röportajı
Antu Radyo`nun bu seferki konuğu Tv programlarından çok iyi tanıdığımız Acun Ilıcalı oldu. Yayın koordinatörüm ...

Yavuz Seçkin Röportajı

Ahmet Çakar Röportajı

Dünya, Fenerbahçemizin, Şampiyonlar Ligi 2. turunda dünyanın en başarılı takımları listesinde birinci sırad ...


Mustafa Denizli Röportajı - I
Antu röportajları serisinin bu seferki konuğu Türk Futboluna damga vuran bir isim; Mustafa Denizli. Uzun ve ço ...
Sayfa: 1.2


antu com ios app


Antu.com Fenerbahçe Taraftarının Resmi Sitesi
Copyright © 1997-2022 Antu.com