Yeni Sezon Her Zamanki Umutlar - Antu.com

 

Yeni Sezon Her Zamanki Umutlar

Futbola veya Fenerbahçe’ye küsenleri hiç anlamazdım. ”Nasıl olabilir? “ diye düşünür sonra da “demek bağları kuvvetli değilmiş” derdim. Yanılmışım. Bazen küsmek de sevmenin bir biçimi oluyor(muş). Çok yakın bir arkadaşımın oğlu var, elimle Fenerbahçeli yaptığım isimlerden. Efes Pilsen ile oynadığımız final serisi maçlarından birini(yenildiğimiz) seyrediyoruz. Efes her sayı attığında “ya Fener gerçekten ezik bir takım” deyip yanındaki Galatasaraylı arkadaşına bakıp gülümsüyor, Galatasaraylı olan haliyle Efesli olmuş bile. Efes maçı kazanınca “zaten Efes şampiyon olur” diyor.

Babasına “döveyim mi sen mi döversin” diye takıldığımda işin göründüğü gibi olmadığını hala Fenerbahçeli olduğunu, Fenerbahçe kaybettiğinde çok üzüldüğünü hatta odasına gidip ağladığını ama bunu kimsenin bilmesini istemediğini onun için artık Fenerbahçeli değilmiş gibi davrandığını anlattı. Futbol 10 yaşında bir çocuğa bile neler yaptırıyor! Onu tekrar kazanma adına bir plan yaptık. Uzun uzun konuşmak yerine Fenerbahçe’nin bir Şampiyonlar Ligi maçı için İstanbul’a gelecek ve beraber maça gideceğiz. Sağ olsun 2010-2011 kadrosu bu planı bir yıl erteledi…

Ertelenen çok şey var hepimiz adına…

İçi “cızz” etse de küsen, soğuyan, kırılan, maçlara gitmeyen/seyretmeyen, gidip tepkisiz seyreden herkese daha derin saygı duyuyorum. Hatta artık anlıyorum.

Fenerbahçe’yi seviyoruz, küsemiyoruz, yola devam ediyoruz.

Sezon boyunca sevgili Ziya ile birlikte her hafta buradayız.


Bozkurt K.Yılmaz
bky@tnn.net


Yaz tatili boyunca hem yazılara hem de Fenerbahçe’ye ara vermek iyi geldi. Zaten bu süre boyunca da tahmin edilemeyen bir gelişme yaşanmadı. Fenerbahçe’nin şampiyon yapamayan her antrenörün kaçınılmaz yazgısını Daum’da yaşadı ve Fenerbahçe’den gönderildi. Yerine Aykut Kocaman getirildi. Koca transfer sezonu bitmek üzere ama Güiza, Deivid hala elden çıkarılamadı. Kazım ve yedek kaleci volkan gönderildi, sırada Önder var. Bütün bir yaz ayı boyunca forvet arandı, Şampiyonlar Liginden elendikten sonra da aslında Haziran ayında bile rahatlıkla transfer edilebilecek bir forvetle sözleşme imzalandı. Sözün özü öyle büyük ciddi, radikal bir değişim falan yaşanmadı, tahminler neyse aynen oldu.

Arkadan hazırlık maçları ve Avrupa eleme maçları başladı ve geçen sene Galatasaray’ı rüya takım ilan eden medya bu defa övgülerini Beşiktaş’a yöneltti. Sebep ne? Türkiye’ye gelmediği takdirde Katar’a gidecek olan ve Beşiktaş’tan başka ciddi alıcısı olmayan 35 yaşındaki Guti ve son 5 sezonda toplam 5 resmi maç oynamamış, gittiği hiçbir takımda barınamamış Quaresma transferi. Öyle bir hava var ki sanki ligi oynamaya gerek kalmamış. Bu transferler çok iyi olabilir elbet ama önce Alex’in Türkiye’de yaptığı asist sayısının karekökü kadar maç yapsınlar, ondan sonra karar verelim. Daha doğru dürüst takımlarla karşılaşma yapmadı hiçbir takım, biraz dişli çıkan Young Boys’un ne yaptığı işte ortada.

İşin en trajikomik tarafı da yıllardır Fenerbahçe yabancı sayısının kalkmasını isterken sırf Fenerbahçe’ye muhalefet olsun Tük futbolunu kurtarmaktan bahsederek bu duruma karşı çıkan Beşiktaş’ın elinde 15 tane yabancı futbolcu bulunması, kimi göndereceğini şaşırması ve son Avrupa Kupası maçına da 8 yabancıyla çıkması. Türk futbolunun korunmasından ve kalkınmasından bahsederek yabancı sınırlamasını savunurlarken Nobre’yi Türk yapıp oynatmaları bile bu kadar çelişki yaratmamıştı.

Fenerbahçe’nin oyun formatı son 5 yıldan büyük farklılık göstermiyor. Artıları ne, oyunu biraz Alex merkezli olmaktan kurtarmaya çalışmak ve Alex kilitlendiği anda donup kalan takıma Stoch gibi Dia gibi alternatifler yaratmış olmak. Başka bir artı da takımın biraz daha hızlı ve hırslı bir oyun formatı benimsemeye çalışması. Yoksa onun dışında kadro anlamında ve diziliş anlamında olağanüstü farklılıklar yok. Gerçi Fenerbahçe’yle ilgili en büyük korkum, futboldan hiç anlamayan Altan Tanrıkulu’nun sezon hazırlığında yazdığı övgü dolu yazılarla doruk noktasına çıkmıştı. Altan Tanrıkulu takımı bu kadar çok beğendiğine göre mutlaka bir arıza vardır diye düşünüyordum. Arkadan zirve yapan kötü futbol endişelerimi de doğrularken bir yandan da takımın yarısının henüz sahada olmadığını düşünüyordum. Gerçi bu her takımın başına gelen klasik bir problemdir, Dünya Kupası sonrasında takımlar hem sezon açılışında hem de transferde genelde biraz geç kalırlar ama bu durum zaten Fenerbahçe’de kronik olduğu için çok da yadırgamadık. İlk on birin biraz daha şekillenmesi ve sahaya çıkmasıyla beraber Antalya maçındaki oyun umut verici, takımın halen bir stoper ve bir orta sahada Emre’nin yanına birisine ihtiyacı var, inşallah bu futbol ve skor eksikleri her sene olduğu gibi saklamamıştır.

Tüm takımların içinde en berbat halde olan geçen senenin rüya takımı Galatasaray. Zaten Adnan Polat, son senesi olduğunu tahmin ettiği için iyice işleri yaymış durumda. Adnan Polat, liseden kimsenin yönetime ve başkanlığa gelmek istemediği bir zaman ve durumda başkanlığa getirildi, tüm sorumluluk ve yetki verildi çünkü işler kötü gittiğinde hesap sorulacak, biraz düzeldiğinde de kolaylıkla indirilip gönderilecek bir isim gerekiyordu. Şimdi Adnan Polat’la Galatasaray’ın işi bitti, ilk fırsatta indirilip yerine hemen bir liseli göreve getirilecek, bu da muhtemelen Galatasaray’ın sezona havlu atacağı tarihlerde, yani Mart ortası, Nisan başı gerçekleşecek gibi görünüyor.


Ziya Aktürer
ziyaakturer@yahoo.com


 


 


 


 Haber hakkındaki yorumlar;
http://forum.antu.com/KonuOku.aspx?gID=4&fID=9&kID=42290


23.08.2010

Haber Ara

36. Hafta
İddianame ne zaman açıklanacak,içinde neler olacak ? Merak edilen bu sorunun cevabı henüz yok ama bilen çok ! ...

Black Hawk Down
Salı Pazarında park etmiş onlarca otobüs. Önlerindeki bez afişler memleket haritası gibi. Haydarpaşa tren ista ...

Daha Yeni Başlıyor
O Pazar günü Bağdat Caddesinde kaç kişi olur diye endişe edenler çok haklıydı.Öyle ya, yaz günü sıcak.Moraller ...

Bu Kışın Favori Sözü Hazır
“Ortada bu kadar net kanıtlar varken şike yok demek komik” ** “Aykut Kocaman’ın çıkışı çok hatalı,panik refl ...

Bu Fırsat Kaçmaz!
Şu anda her şey mubah, yazılan ,söylenen yanınıza kar kalıyor. İlla inandırıcı olması gerekmez. Kanıt mı? Geçi ...

O Sene Müthiş Bir Seneydi
O sene müthiş bir seneydi… Devre arasında tam anlamıyla havlu atmış gibiydik. Bu işi döndürebiliriz dersin ama ...

Rüzgarlık Veya Kazak Getirmeyi Unutmayın V2
Rahat olmak gerek: Fenerbahçe’nin tüm şampiyonlukları son virajda kazanıyor. Tedirgin olmak gerek. Fenerbahçe ...

Diesmal Markus hat Unrecht
Bir sene öncesinde durum daha kötüydü. Kafasına tekme gelen oyuncu bile maçtan sonra “kafama tekme geldi, benc ...

Düşünce Hızı
1 saniye içinde çok şey düşünmek mümkün…. .. .. “Burcu seninle konuşmak istedim çünkü…” dersiniz ve ...

"Bütün Veliler Toplanıp Müdüre Çıkalım"
Bütün veliler toplanıp müdüre çıkalım böyle böyle olmuş diyelim” “Bence tüm kısa dönemler toplanıp komutana ...

Bir Başka Stadın Öyküsü - 2
Bir başka stadın öyküsüne geçen hafta başlamıştık http://www.antu.com/AntuHaberOku.aspx?sayfa=1&ID=15013&KID=2 ...

Bir Başka Stadın Öyküsü
Bu da bir başka stadın öyküsü… Papazın çayırı, Fenerbahçe Spor Kulübü tarafından kiralandığında yıl 1929’dur. ...

Veda Zamanı (mı?)
“Ya bunlar hesap kitap bilmiyorlar, ya da dayak yememişler” diye insanı sinirleyken bile güldüren bir atasözüm ...

Ayağa Kalkmayan Fenerli Olsun
İstanbul Atatürk Havalimanı pasaport kuyruğu… Koyu gri takım elbise, aynı renkte yelek ile beyaz bir gömlek gi ...

Mahkum - Barış Manço
Trabzon maçından sonra “Anons yapılınca sevindin mi?” diye 40 kere sorup “evet çok sevindim” dediğinizde çok s ...

Aykut Kocaman Golden Sonra Sevincinden Yerde Takla Attı
Aykut Kocaman golden sonra sevincinden yerde takla attı. Aykut Kocaman, oyuncusunu kasti olarak sakatlayan Ay ...

Ali Sami Yen`e Son Veda
2002-2003 sezonun son maçındayız. Bir çok Galatasaraylı taraftar polisle mücadele edip, söktükleri stat koltuk ...

Türkiye`de Futbolu Anlamak

Başka bir şehirde yaşayan dostum aylar önce benden bazı Fenerium ürünleri  alıp ona yollamamı istemiş ...


Yeni Sezon Her Zamanki Umutlar

Futbola veya Fenerbahçe’ye küsenleri hiç anlamazdım. ”Nasıl olabilir? “ diye düşünür sonra da “demek bağlar ...


Ayağa Kalkmayan Fenerli Olsun!

Efes Pilsen–Fenerbahçe maçında Efes sayı atınca toparlama taraftarın  “Bursa Bursaaa” diye bağırmasına ...

Sayfa: 1.2.3.4.5.6.7.8.9....10


antu com ios app


Antu.com Fenerbahçe Taraftarının Resmi Sitesi
Copyright © 1997-2022 Antu.com