'Sürekli `ergen` Olma Hali' - Antu.com

 

"Sürekli `ergen` Olma Hali"
Taraftar tribünün müdavimidir ve dönem dönem ilişki zayıflasa da ilişkiyi kaybetmeyendir.. Futbolu takip etmenin sadece "topçu hayranlığı" değil, ortak bir şeyler oluşturarak sürece katılmaya çabalamak olduğunu düşünendir.. İçerisinde hiç deplasman kaçırmayana, bol kavga işlerine girenden, deplasmana az gidip, içerideki maçları kaçırmayana, takımının ürününü giymeyi sevenden, "ağır takılıp" ürünsüz gelene kadar çok farklı tipleri vardır..

Önemli ortak özellikleri olarak her an sesin kısılabilme ihtimalinin yüksek olması, maçı ayakta izlemek ve biriktirilmiş anı yığını sayılabilir.. Genelde aidiyetleri sadece kulübe değildir, herhangi bir taraftar grubuna da çeşitli yoğunluklarda bağlı olandır..

İçerisindeki çeşitliliklerden ve anlatmanın zor olduğundan çok çeşitli tanımlamalar yapılabilecek bir tanımdır; Taraftarlık, deplasman otobüsündeki `geyiktir`.. Maçı izlemeden gidip gelinen yüzlerce kilometredir.. Taraftarlık hatırlamakta zorlanacak kadar anı biriktirmektir.. Şenliktir.. Taraftarlık kavgadır, abartmadır, bazen yalandır.. Taraftarlık hem sıradan olmak hem aykırı olmaktır.. Dostluktur, sürekli yeni insanlarla tanışmaktır.. Egemen medyaya alternatif oluşturmaktır.. Taraftarlık espridir, ayrıntılara dikkat etmektir.. Hayal kurmaktır, şu acımasız ve ilüzyon dünyasında Behrengi`nin `küçük siyah balık`ı olmaktır..

Taraftarlık eylemektir, yüksek sesle bağırmak, ses tellerine garezi olmak ve sürekli `ergen` olma halidir. Aşktır, tutkudur, hesapsızlıktır.. Taraftarlık müziklerden rock`tır, protest olanıdır ve elbette arabesktir; illa klasik batı müziğinden örnek verilirse Beethoven`in Dokuzuncu Senfoni`sidir.. Taraftarlık cop ve biber gazı yeme olasılığının yüksekliğidir.. Kendini Don Kişot hissetmektir.. Tenefüs zilidir ve tenefüsün kendisidir.. Kimi zaman kurgulanan bir itaattir.. `Beleş biletle` işi olsun olmasın bu süreci bilendir.. Taraftarlık örgütlü olmaktır.. Kıvılcımlıcı bakışla `ilkelliktir`. Haylazlıktır, tebessümdür.. `Sert yapmaktır`.. Her dinlediği müzikte "beste çıkar mı" diye düşünmektir.. Çokça dendiği gibi `hayata gider yapmaktır`..

Taraftarlık bazen kronikdepresif hal, kimi zaman gülme krizidir.. Sokaktır, gece parkta kalmayı bilmektir.. Kuşak çatışmasıdır, çelişkidir.. Amire, patrona ve yetkiliye bazen içinden bazen kamusal olarak sövmektir.. Ayar vermektir, şakadır.. Yıldızlı gökyüzü, sıkılmış yumruktur.. Bir açıdan bataklıktır, kaybeden olmaktır.. Düğünlerde kesin sahnede olmaktır veya köşede durup sürekli ters bakmaktır.. Komedi, gerilim, macera ve romantik filmdir.. Çocukluğun Şeker Bayramı anılarıdır.. Havadan ve sudan konuşmaktır.. Efes`in efsane şişesine, sadece bir basit `şişe` gözüyle bakmamaktır.. Dumandır, sistir, Bob Marley`dir, sokaktır..

Duygudur, tatili sevme halidir, damat Lafargue`nin bahsettiği `tembellik hakkıdır`.. Getto`dur.. Evde musluktan su içmektir.. Taraftarlık, İtalya`da `ultras`, İngiltere`de `holigan`, Arjantin`de `barra brava` olmaktır.. Çocuklar gibi tedbirsiz, gezginler gibi tetikte olma halidir..

***

Yukarıdaki cümleler taraftarlık olgusu üzerine yazılmış onlarca yazının en güzellerinden .. Duygu Hatipoğlu ile M. Berkay Aydın`ın Bastır Ankaragücü isimli kitaplarından bir parçadır bu.. Her taraftarın okuması gereken bir kitap olduğunu söylememe gerek yok..

Artık buralardayım, kısa ve saçma bir `merhaba` yazısından ziyade, zaten bildiğimiz fakat özlediğimiz o taraftarlık duygusunu hatırlatmak istedim.. Zira bu sene haddinden fazla özleriz gibi geliyor bana bu duyguları.. Başını eğip susmak yerine, kaldırıp dil çıkartanlara selam olsun..

Merhaba..

T.Giray Tayyar
solhafgry@gmail.com
Haber hakkındaki yorumlar; http://forum.antu.com/KonuOku.aspx?gID=4&fID=9&kID=42312


24.08.2010

Haber Ara

Kurumsal Olarak Deplasmanı Organize Etme Çabası!?
Taraftarı oyuncak olarak gören -emniyet- zihniyetini haklı çıkarır gibi ‘güvenmemiz gereken’ mecra olan Sn. Yö ...

O Captain My Captain!
"Genelde maçlara nasıl hazırlandığını sorarlar bana.. İnanın ki bunu çok iyi bilmiyorum.. Şunu söyleyebilirim ...

IQ`t Nezdinde Hedef Şaşması..
Aziz Yıldırım’a; Ne işin var başkanım senin çorbacıda? Bayan Voleybol takımın uzak topraklarda, Katar’da kulü ...

Basri Ağbi, Topa Burun Vuruyorlar!?
Basri ağbi merhaba.. Umarım rahatın yerindedir, huzurlusundur orada.. On seneyi geçti sen gökyüzüne çıkalı.. ...

Aykut Kocaman`ı Anlayabilmek?
Ali Bilgin, Deivid, Deniz Barış ve Önder Turacı gibi sadece zaman aşımından dolayı bir şekilde içimize sindird ...

"..5149`u işte!"?

bir yangın ormanından püskürmüş genç fidanlardı. ...


Clairefontaine`dan Adam Çıkar mı??

İlk defa günü kurtarmaya yönelik değil, iskelet bir kadro oluşturulduğuna şahit oluyorum Fenerbahçe’de.. Bu ...


Fenerbahçe Spor Kulübü Şirketi ve Sonuçları?
Yönetimin vermiş olduğu sözleri tutmamasına istinaden verilen yeni sözler, yeminler, Stoch, Dia, Niang gibi ye ...

"Sürekli `ergen` Olma Hali"
Taraftar tribünün müdavimidir ve dönem dönem ilişki zayıflasa da ilişkiyi kaybetmeyendir.. Futbolu takip etmen ...
Sayfa: 1


antu com ios app


Antu.com Fenerbahçe Taraftarının Resmi Sitesi
Copyright © 1997-2022 Antu.com