Ali Sami Yen`e Son Veda - Antu.com

 

Ali Sami Yen`e Son Veda
2002-2003 sezonun son maçındayız. Bir çok Galatasaraylı taraftar polisle mücadele edip, söktükleri stat koltuklarını “hatıra” olarak evlerine götürürler. 8 sezon önce Ali Sami Yen Stadına yapılan ve  son olmayan veda bir plan dayanmaktadır. Bu plana göre  Galatasaray 1 yıllığına Olimpiyat stadında oynayacak, bu sırada Ali Sami Yen’i yıkıp  yeniden yapacak ve 1 hadi bilemedin 1,5 sezon sonra Ali Sami Yen Stadına geri dönecekti.

Galatasaray 1 yıl Olimpiyat stadında oynayıp sezonu bitirdiğinde Ali Sami Stadının inşaatı bitmemiş hatta başlayamamıştı. Bunun üzerine koltuklar, 2006-07 sezonundaki Fenerbahçe maçına kadar yerinde kalmak üzere tekrar takıldı ve yeni bir plan yapıldı. Önce Ali Sami Yen, bir boya firmasıyla anlaşılıp güzelce boyandı. Bu büyülü boya stadın deprem hasarlarını bile örttü. Sonrasında planın en vurucu bölümü açıklandı “Yeni Stadı devlet yapsın! ” Tabii ya neden olmasın ? Hay aklınla bin yaşa Very good idea!

Kollar sıvandı. Yönetime alınan eski devlet bakanı Işın Çelebi’ye “abi sen sadece bu konuyu hallet” dendi.

Detayları geçelim.

Seyrantepe’deki stadyum projesine ev, işyeri, alışveriş merkezi, hastane, pastane  vs’de yaptırıp gelirinden faydalanma fikri tabii ki kamuoyuna “yok artık” dedirtti ve sadece stat yapılmasına karar verildi. Fenerbahçe başkanı Sayın Aziz Yıldırım da o günlerde çıkıp “stada değil ranta karşıyız” dedi… Böylelikle plan işlemiş oldu. Halk arasında bu duruma “ölümü gösterip sıtmaya razı etmek” deniyor.

Fenerbahçe taraftarı aldığı her biletle, her galibiyet sonrası dostlarıyla yaptığı keyifli  telefon görüşmesiyle, Chelsea deplasmanına giderken ödediği harçla, maçtan önce  stadyum çevresinde yediği yemekle, Denizli maçı sonrası kırıp yenisi aldığı telefonla, 100.yıl şampiyonluğu için sevgilisinin aldığı formayla, Galatasaray galibiyetleri sonrası gönderdiği smslerle, arabasını bayrakla süsleyip attığı şampiyonluk turunda polise ödediği cezayla, Bursa maçından sonra dostunu götürdüğü doktora ödediği parayla  Seyrantepe’yi yaptıracak DEVLETİMİZE  “istem dışı” olarak katkıda bulundu… Gün gelir işimiz düşer diye bizim yöneticilerimiz sustu. Kayseri-Trabzon-Kasımpaşa statları kaşla göz arası bittiği için diğer kulüpler “ülkemiz yeni bir tesis kazanıyor” yalanına inandılar veya inanırmış gibi yaptılar.Beşiktaş kendi stadında yaptığı ve maliyetini karşıladığı revizyonlara rağmen ebedi suskunluğunu korudu.

Geçtiğimiz hafta içinde, Fenerbahçe Topuk Yaylasındaki inşaatının % bilmemkaçının  ortaya çıkışını duyururken Galatasaray yönetimi de futbolcularıyla birlikte Seyrantepe’yi geziyordu. Galatasaray Başkanı Adnan Bey kafasında kaskla (biliyoruz ona baret denir !), “burada çok emeğimiz var terimiz var” açıklamalarını yaparken “Peki bugüne kadar kaç lira harcadınız ?”diye sorabilecek bir babayiğit tabii ki yoktu. Galatasaray’ın tek harcaması işi “bağlamak” için Işın Çelebi’nin Ankara’ya gidişindeki bilet ve konaklama ücretidir!

***

Tarih, Ali Sami Yen stadında oynanan son derbiyi Fenerbahçe kazandı yazacak. Kasımpaşa maçı için bu anlamda “ah oradaki maceramızı bir galibiyetle bitirmiş olsak” şeklinde bir düşüncemiz yoktu. Ancak, 3 puan dışında başka karlarımız da oldu!

Türkiye’de tam 19 farklı stadyumda gol atmış Alex De Souza “Ali Sami Yen’de golü yok ağabeycim” lafına alınıp gol attığı stat sayısını 20’ye çıkardı. Bir de  Fenerbahçe 11.5.1991 tarihinden sonra ilk defa Ali Sami Yen’de penaltı kazandı. Meraklıları hatırlar, 1991’deki penaltıyı kazandığımızda skor 4-0 ev sahibi Galatasaray lehineydi ve penaltıyı yaptıran Rıdvan sakatlanmıştı…

20 yıl Ali Sami Yen’de penaltı atmamak nasıl bir açıklama gerektiriyor dersiniz?  “Bence Aykut hoca Fener’e bir gömlek ufak geldi” veya” Alex’in devri kapandı koşan bir adam gerekiyor” sığlığında debelenmek veya düşünmek. Hangisi daha kolay?


Bozkurt K.Yılmaz
bky@tnn.net


Ali Sami Yen Stadında ilk gittiğim maçı hatırlamıyorum. Yanlış hatırlıyor olabilirim ama Selçuk’un penaltı kaçırdığı ve 3-0 biten Mersin İdman Yurdu maçı olabilir. Fakat tribünde olarak izlediğim unutulmaz o kadar çok maç var ki. İlk aklımda gelenlerden mesela Ali Sami Yen’de 4-3 biten bir Fenerbahçe – Galatasaray maçını izleyebilmenin bedelinin paha biçilemez olduğunu düşünüyorum, neyse ki o maçta oradaydım. Tanju’nun Fenerbahçe’ye ilk geldiği sezonda attığı iki golle Fenerbahçe’nin Galatasaray’ı 2-0 mağlup ettiği maç ta unutulmazlarım arasındadır. Hazan Vezir’in olaylı transferinden sonra, attığı golle Galatasaray’ın Fenerbahçe’yi 1-0 yendiği maçtan daha kötüsü olamaz diye düşünürüm. Düşünün Galatasaray en iyi forvetlerinizden bir tanesini transfer etmiş, bütün maç boyunca kendisine küfür etmişsiniz, ezeli rakibinize bu futbolcunun attığı golle kaybediyorsunuz, üstelik gol son dakikada geliyor, üstüne üstelik pozisyon açık bir ofsayt. Bundan daha kötü bir senaryo bir daha kolay bulunamaz. Fenerbahçe kalesine pota astıracak farklı bir skordan bahsedenlerin, “sallasana sallasana mendili” melodisi eşliğinde, daha Johnson’un attığı unutulmaz frikik golünden sonra arkalarına bakmadan evlerine dönmeden yıllar önce, gene aynı sahada Mustafa Denizli’nin tarihi fark lafını ilk kez diline doladığı dönemde Fenerbahçe’den aldıkları beraberlik sonrası tek tek tribünleri dolaşarak selamladıkları da unutamadığımız anılarımızdandır.

Sadece Fenerbahçe açısından değildir Al Sami Yen’in unutulmazlığı. Mesela bir okul çıkışı hep beraber gittiğimiz Galatasaray – Neuchatel maçı, Galatasaray – Werder Bremen maçları da Ali Sami Yen’de en unutulmaz 10 maçı sorsalar, tüm futbolseverlerin aklına gelecek ilk maçlardandır muhtemelen.


Neyse artık bir daha Ali Sami Yen olmayacak, devletin büyük emekleri ve tüm vergi mükelleflerinin katkılarıyla, Olimpiyat Stadından sonra Galatasaray’ın hizmetine açtığı ikinci bir stat var artık İstanbul’da. Fenerbahçe’de kendisine yakışan bir şekilde Ali Sami Yen’e vedasını yaptı, gayet akılda kalıcı, kulak çınlatıcı ve manidar bir şekilde. Daha da önemlisi, belki de tüm saydıklarımızdan önemlisi Ali Sami yen Stadında tam 19 yıl sonra penaltıyla tanıştı, tesadüf bu golü atan da Fenerbahçe’nin başında ki Aykut. Dünya spor tarihinde olmayan bir istatistik, iki ezeli rakibin mücadelesinde bir taraf diğerinin sahasında 19 yıl penaltı kazanamayacak. Bence 10 sene aralıksız üst üste her sene galip gelmeden bile daha çok incelenmesi gereken bir istatistik. Zaten maçla ve futbolla ilgili daha fazla detaya da girmeye gerek yok.


Fenerbahçe’nin 7, Kasımpaşa’nın 6 gol pozisyonu bulması çoğu şeyi ve futboldan fazla bahsedilmemesi gerektiğini özetliyor aslında. Sahada oynanan futbol garipliklerle dolu, geçen sene son 10 maçta 1 tane tesadüf eseri gol yiyen takım gitmiş, yerine 6 maçta 10 gol yiyen bir takım gelmiş. Takımda değil üst üste iki hafta, aynı maçta 10’ar dakikalık iki periyotta aynı istikrarı bulmak neredeyse imkansız. Bu sezonun en zor işi Fenerbahçe için maç sonu yorumu yapabilmek olacak.


Beşinci golden sonra Alex – Niang iş birliğini ve birbirlerine sarılmalarını izledim, kim bilir ikisi de 30’lu yaşlara gelmeden önce birbirlerini bulamadıklarına ne kadar pişmandırlar diye düşündüm. Çok mu zordu şöyle bir forvet transfer etmek, çok mu lazımdı bizim 4 senemizi Kezman ve Güiza işkenceleri ve inatlarıyla heba etmek?


Fenerbahçe ile ilgili futbol yazarken çok zorlanıyoruz da ya diğerleri çok mu farklı? Buca deplasmanında kaleyi bulan tek şutuyla galip gelen Galatasaray çok mu iyi? Ama en çok dikkatimi çeken elbette Beşiktaş. Geçen sezonun en çok şişirilen balonu Galatasaray, bu sezon unvanı ezeli müttefikine terk etmiş durumda. Müthiş Beşiktaş göz kamaştırıyormuş, neden çünkü 6 maçta 12 gol atmış. Benim futbolundan bahsederken dahi zorlandığım Fenerbahçe’den 5 gol eksik. Olağanüstü Beşiktaş defansıyla umut veriyormuş, 6 maçta 5 gol yemiş yani Bursaspor’dan 4 fazla, Kayserispor ve Gaziantepspor’dan 2 fazla, Bucaspor ile aynı. Ne yapmış Beşiktaş, yıldızlar topluluğu, Guti’li, Beşiktaş’a transferinden sonra bir anda değerini 20 milyon euroya çıkartan Q7’li Beşiktaş, hakem hediyesiyle Karabük deplasmanından 3 puanla dönmüş, sadece Fenerbahçe’den 4 gol yediği için ligin ilk haftasında küme düşeceğine garanti gözüyle bakılan Antalyaspor’u (muhtemelen 8 puanlı 9 uncu sıradaki Antalyaspor ligin en kötü takımı unvanını bu hafta Kasımpaşa’ya bırakacak) son saniye golüyle yenebilmiş, Fenerbahçe’nin ölüsüne karşı 5-0 kaybedebileceği bir maçı berabere bitirdiği için tribünlerde şampiyonluk kutlamaları yapmış. Yani tamam anlıyoruz, sevinin, övünün, ligin marka değerini yükseltin de biraz mantık sınırları içerisinde yapın her şeyi. Ondan sonra da balon patlayınca etrafa verdiği zarar biraz az olsun.


Ziya Aktürer
ziyaakturer@yahoo.com 

Haber hakkındaki yorumlar; http://forum.antu.com/KonuOku.aspx?gID=4&fID=9&kID=43282


29.09.2010

Haber Ara

36. Hafta
İddianame ne zaman açıklanacak,içinde neler olacak ? Merak edilen bu sorunun cevabı henüz yok ama bilen çok ! ...

Black Hawk Down
Salı Pazarında park etmiş onlarca otobüs. Önlerindeki bez afişler memleket haritası gibi. Haydarpaşa tren ista ...

Daha Yeni Başlıyor
O Pazar günü Bağdat Caddesinde kaç kişi olur diye endişe edenler çok haklıydı.Öyle ya, yaz günü sıcak.Moraller ...

Bu Kışın Favori Sözü Hazır
“Ortada bu kadar net kanıtlar varken şike yok demek komik” ** “Aykut Kocaman’ın çıkışı çok hatalı,panik refl ...

Bu Fırsat Kaçmaz!
Şu anda her şey mubah, yazılan ,söylenen yanınıza kar kalıyor. İlla inandırıcı olması gerekmez. Kanıt mı? Geçi ...

O Sene Müthiş Bir Seneydi
O sene müthiş bir seneydi… Devre arasında tam anlamıyla havlu atmış gibiydik. Bu işi döndürebiliriz dersin ama ...

Rüzgarlık Veya Kazak Getirmeyi Unutmayın V2
Rahat olmak gerek: Fenerbahçe’nin tüm şampiyonlukları son virajda kazanıyor. Tedirgin olmak gerek. Fenerbahçe ...

Diesmal Markus hat Unrecht
Bir sene öncesinde durum daha kötüydü. Kafasına tekme gelen oyuncu bile maçtan sonra “kafama tekme geldi, benc ...

Düşünce Hızı
1 saniye içinde çok şey düşünmek mümkün…. .. .. “Burcu seninle konuşmak istedim çünkü…” dersiniz ve ...

"Bütün Veliler Toplanıp Müdüre Çıkalım"
Bütün veliler toplanıp müdüre çıkalım böyle böyle olmuş diyelim” “Bence tüm kısa dönemler toplanıp komutana ...

Bir Başka Stadın Öyküsü - 2
Bir başka stadın öyküsüne geçen hafta başlamıştık http://www.antu.com/AntuHaberOku.aspx?sayfa=1&ID=15013&KID=2 ...

Bir Başka Stadın Öyküsü
Bu da bir başka stadın öyküsü… Papazın çayırı, Fenerbahçe Spor Kulübü tarafından kiralandığında yıl 1929’dur. ...

Veda Zamanı (mı?)
“Ya bunlar hesap kitap bilmiyorlar, ya da dayak yememişler” diye insanı sinirleyken bile güldüren bir atasözüm ...

Ayağa Kalkmayan Fenerli Olsun
İstanbul Atatürk Havalimanı pasaport kuyruğu… Koyu gri takım elbise, aynı renkte yelek ile beyaz bir gömlek gi ...

Mahkum - Barış Manço
Trabzon maçından sonra “Anons yapılınca sevindin mi?” diye 40 kere sorup “evet çok sevindim” dediğinizde çok s ...

Aykut Kocaman Golden Sonra Sevincinden Yerde Takla Attı
Aykut Kocaman golden sonra sevincinden yerde takla attı. Aykut Kocaman, oyuncusunu kasti olarak sakatlayan Ay ...

Ali Sami Yen`e Son Veda
2002-2003 sezonun son maçındayız. Bir çok Galatasaraylı taraftar polisle mücadele edip, söktükleri stat koltuk ...

Türkiye`de Futbolu Anlamak

Başka bir şehirde yaşayan dostum aylar önce benden bazı Fenerium ürünleri  alıp ona yollamamı istemiş ...


Yeni Sezon Her Zamanki Umutlar

Futbola veya Fenerbahçe’ye küsenleri hiç anlamazdım. ”Nasıl olabilir? “ diye düşünür sonra da “demek bağlar ...


Ayağa Kalkmayan Fenerli Olsun!

Efes Pilsen–Fenerbahçe maçında Efes sayı atınca toparlama taraftarın  “Bursa Bursaaa” diye bağırmasına ...

Sayfa: 1.2.3.4.5.6.7.8.9....10


antu com ios app


Antu.com Fenerbahçe Taraftarının Resmi Sitesi
Copyright © 1997-2022 Antu.com