Cinconlu futbolun kirli tarihi ve trajikomik taraftar topluluğu - Antu.com

 

Cinconlu futbolun kirli tarihi ve trajikomik taraftar topluluğu
Yönetime gelmeden önce yapmış olduğu konuşmalardan dolayı Ünal Aysal`a az da olsa bir sempatim olmuştu. Düzgün konuşuyordu, güzel mesajlar veriyordu. Ama her cincon başkanı gibi kendisi de sonra değişti.

Türkiye`de şikenin tarihini yazmış bir takımın, son sezondaki başarısızlığı ve iç hesaplaşmaları nedeniyle kendini sütten çıkmış ak kaşık olarak addedmesi ne kadar mantıklıdır? Sanırım bu operasyon sırf cincon başarısız oldu diye yapılıyor, çünkü 14 Nisan`dan önce yapılan her türlü şike mübahtır gibi abuk bir kanun olamaz, ama malesef ülkemizde oluyor.

Eskiden maçları radyodan dinlerdik, temizdi ligimiz, fanatizm yoktu, herkes takım elbisesiyle maça giderdi. Sonra Adana`dan yağız bir delikanlı geldi, tükürüyordu, ısırıyordu, tekmeliyordu ve bunu futbolun kuralları içinde, hakemin görmediği zamanlarda yapıyordu. Cincon`a 1974`de Adana Demirspor`dan 21 yaşında transfer olan Fatih Terim, 3 sene sonra kaptanlığa getirildi ve kendi hırsını gençlere de aşılamaya başladı. Ne komik bir tesadüftür ki, o zamanlar futbol temiz olduğundan, cincon 1985`de Fatih Terim`in jübilesine kadar hiç şampiyon olamadı. Koca futbolcu kariyerinde bir kere bile şampiyonluk görmemiştir Fatih Terim.

Cincon giderek vahşi bir takım haline gelmişti. 13 sene kazanılamamış olan şampiyonluk onları daha da vahşileştiriyor, taraftar sayılarında iyice azalma oluyordu.

Jübilesinden tam 5 yıl sonra Milli Takımlar Teknik Direktörü Sepp Piontek`in yanına çırak olarak verilen Fatih Terim, 6. Yılın sonunda da cincon`un başına geçmiştir. İşte bundan sonra o tüküren, ısıran, lama diye tabir ettiğimiz fabrikasyon futbolcular ortaya çıkmıştır. Yine bu dönemde, yarı yarıya bölünen stadlar, yükselen tansiyon sebebiyle ev sahibi takımın lehine bölünmeye başlamıştır. Şu an o dönemi görmemiş gençlere çok anormal gelebilir, ama cincon`un ısrarından önce stadlar derbilerde yarı yarıya taraftara sahipti. Tabii o zamanlar da cincon taraftarı bulmak zor olduğundan olsa gerek, bu tür bir uygulamaya gittiler, çünkü her derbi maçında cincon tribünleri boş kalıyordu.

13 sene şampiyon olamadıkları zaman bile matematik konusunda iyi olmayan cinconluların gözünü kan bürümüş, şu arabesk tezahüratla karşımıza çıkmışlardır;

tribünlerde coşacaksın
kupaları alacaksın
sen şampiyon olacaksın
seni sevmeyen ölsün

14 senelik bu çile
bitsin artık bu sene
sen şampiyon olacaksın
seni sevmeyen ölsün,ölsün

Seni sevmeyen ölsün gibi aslında ağıza alınmaması gereken iğrenç mantığın yaratıcısı da cincon`dur. Cincon sonunda 1986`da şampiyon oldu ve Türk Futbolu`na yeni bir terim kazandırdı, o da TEŞVİK PRİMİ. Bu seneye kadar bu kelime hiç telaffuz edilmemişti.

Şampiyonluğun gazı, alkolün etkisiyle, o zamanki cincon başkanı Ali Tanrıyar o arabesk, iğrenç, kendi harici her takım taraftarını yok eden kelimeyi televizyon kameralarına zikretti; Gassarayı sevmeyen ölsssüün!. Bu kelime yüzünden sonra da özür diledi, ama alkol insanın gerçek kişiliğini ortaya koyarmış.

O dönemde federasyon başkanı ne biçim tesadüfse cincon`un bir önceki başkanı Ali Uras`tır. Keza bu dönemde 50 metreden cincon lehine verilen penaltılar, araştırılmayan teşvik primleri ile Türk Futbol Tarihine kara leke olarak geçecektir.

Futbolcu kaçırma olayları başladı ve bunu da başlatan cincon`dur. Sezon biter bitmez futbolcu bir yerde alıkoyulur, zorla transfer için imza attırılırdı.Umutsuz cincon bunu da yaptı.

Şampiyonluktan sonra Avrupa Kupası maçları başladı. Artık cincon kudurmuştu ve durdurmak imkansızdı. Deplasmanda alınan 3-0 mağlubiyetten sonra Xamax isimli küçük takımla kendi evinde oynayacaklardı. Orada sahaya bozuk para yağdı, bu sahaya bir şey atmaların mucidi de ebedi şımarık dostumuz cinconun ta kendisidir. Kendileri sayesinde stada çakmak, bozuk para gibi maddeler hala sokulamıyor. Çünkü sinirlenince tükürüp ısıran lama tipi futbolcuların mucidi cincon, sinirlenince sahaya bozuk para, çakmak, ayakkabı ve hatta son maçımızda gördüğümüz üzere rakı şisesi bile atabilen cincon taraftar yaratığını da Türk Futbol Tarihi`ne kazandırmıştır. Xamax`lı futbolcuların cincon taraftar yaratığı karşısında düştüğü dehşet sebebiyle 5-0 yenilmesi üzerine UEFA cincon`u kupalardan men etmek üzereyken neler olduğunu hepiniz benden iyi biliyorsunuz.

O zamana kadar çok iyi hatırlarım, biz radyodan Avrupa Kupası maçlarını dönüşümlü olarak tüm takım taraftarları birlikte dinlerdik. Cincon gol attığında Fenerbahçe atmış kadar sevinirdik, sonra maç Beşiktaş`ın maçına bağlanır, acaba Kartal gol mu attı diye heyecanlanır, gol haberi geldiğinde hepimiz sevinçten birbirimize sarılırdık. Şimdi bile o zamanlar aklıma geldiğinde tüylerim diken diken olur. O zamanlar futbol izlerdik, kendi aramızda olan maçlarda birbirimize takılırdık ama Avrupa Kupalarında yek vucüd olurduk.

Taaa ki cincon Avrupa`da başarılı olup diğer takım taraftarlarına laf sokmaya başladığı ana kadar. Sonradan görmeden dolayı gelen hazımsızlık ve Şampiyonlar Ligi`nin ortaya çıkmasından dolayı cinconluların Siz hala annenizin liginde mi oynuyorsunuz? lafına kadar her şey böyle devam etti. O hazımsızlık öyle had safhalara ulaştı ki, UEFA Kupası alındığında Türk Bayrağı ile cinconlu dostlarımızla yollara döküldüğümde bir cinconlunun diğer arabadan Neden Türk Bayrağı taşıyorsun, cincon bayrağı alsana demesi üzerine e-zikliğin canlı şahidi olabilmiştim.

Cincon bu başarısını paraya çevirmek için yine bedavacılık yoluna gitmiş ve devletten Türkiye`yi yurtdışında temsil etme parası istemiş, devlet de bu isteği aynı beleşe stad yaptığı gibi geri çevirmemiştir. Fakat bu para komik bir şekilde FakFukFon`dan, yani Fakir Fukara Fonu`ndan 5,5 milyon Dolar kesilerek verilmiştir. Kısaca cincon o dönemde de fakir fukaranın ekmeğine göz dikmiş, başbakan yardımcısı Mesut Yılmaz (nam-ı diğer Sandıkta görüşürüz Mesut) üstün çabaları sayesinde o fondan yardım almıştır. Buna rağmen o dönemde bile iflasın eşiğine gelmiş, bu paraların nereye gittiğini kimse bilememektedir.

Cincon taraftar yaratığı Taksim`de 2 Leeds United taraftarını öldürmeye kadar gitmiş, bunun etkileri hala devam etmektedir. Tüm Avrupa bizi cincon yaratığı gibi görüp barbar diye adlandırmış, tüm çabamıza rağmen o etki hala geçmemiştir. Leeds taraftarına hala Türk dediğinizde alacağınız tepkiler bunu gösterir.

Bunlar hep aslında yakın tarih diyebileceğimiz örneklerdir. Haluk Ulusoy`a, Cemal Nalga ve Taurasi gibi olaylara girmiyorum bile. Şimdi bu örnekleri görmezden gelip son sezon iğrenç futbol oynayıp 3 teknik direktör değiştiren cincon, karşımıza melek gibi çıkıp garip şekillere girmekte. İnsan önce kendini bilecek. Cincon Türk Spor Tarihini olumsuz yönde değiştirecek her türlü eylemi başlatan bir kulüptür.

Fakat bunun yanında cincon taraftar yaratığının son komedyasından bahsetmezsem olmaz. 14 Ağustos Taksim Yürüyüşü sırasında çekilmiş bir görüntü var. Hani bizi İstiklal Caddesi`ne sokmayacaklardı ya, o görüntü. Binlerce Fenerbahçe Taraftarı cincon lisesine doğru yürüyor, orada bulunan birkaç kişi sesleri duyar duymaz çoktan tüymüş, bizimkiler polis panzerini görünce geliyorlar diyor, bunlar da polise söylenen sözü kendileri sanıp video klip yapmışlar. Bir de Türkçe anlamadıklarından sarı kırmızı altyazı koymuşlar.

http://www.youtube.com/watch?v=CHlfiObD5F4

Yahu ne komik bir taraftarsınız siz, orada her türlü polis engeline rağmen binlerce Fenerbahçeli vardı, siz de ilk Fenerbahçe sesini duyduğunuzda tüydünüz, şimdi polis için söylenen geliyorlar lafını üstünüze alıp komedi kahramanlığı mı yapıyorsunuz? Twitter`dan yolunu kaybetmiş beyinsiz bir taraftarınız bana o gün aynen şunu yazdı gururla; Tünel`de 2 Fenerbahçeli bıçaklanmış. Gurur duyduğu şeye bak, üstelik de hayal ürünü. 2 Leeds`linin öldürülmesiyle gurur duyan abileri, amcaları vardı, şimdi bunlar çıktı. Bıçaklanmış olsa bunu neredeyse galibiyet olarak görecek.

Herkes ileri giderken bunlar hep geri gitti. Rasim Ozan Kütahyalı gibi henüz evrimi gerçekleşmemiş gazeteciler, sahaya rakı şişesi atan garip yaratıklar, evimize misafir olarak gelmiş İngilizleri rakip taraftar diye öldüren ismini koyamadığım bizi dünyaya rezil eden şeyler üretti.

Bize laf etmeden önce, kendinize bakacaksınız, sonra bir abdest alıp sonra Fenerbahçe adını zikredeceksiniz. Çünkü benim tarihim sizinki gibi kirli başlangıçlara ev sahipliği yapmamış tertemiz bir tarihtir.

Aynaya bak ve gördüğün şey ile gurur duy, çünkü sen Fenerbahçelisin ve gurur senin doğum hakkın.

Cengizhan Yeldan
www.twitter.com/cengizhanyeldan

Haber hakkındaki yorumlar;
http://forum.antu.com/KonuOku.aspx?gID=31&fID=17&kID=29905


19.08.2011

Haber Ara

Saçmalamayın ağalar, beyler, saçmalamayın...
Tam 340 gün oldu, tam 340 gün...

Bundan böyle Sadri`yi muhattap almayalım...
Sadri bir tv programına çıktığında söylediği her şeyin alt ve üst metni şuydu… Ben eziğim, küçüğüm, bir şey ya ...

Siz 1 değil, 5 değil, 10 kere şampiyonsunuz! Provokatörlerin haftasına hoşgeldiniz!
Bu sene şu çok açık görüldü; Fenerbahçeli Fenerbahçe tutkusu ile bütünleşir, rakipler ise sadece Fenerbahçe dü ...

Neyi protesto ettiğiniz belli değil!
Aynaya bak, gördüğün şey ile gurur duy, çünkü sen Fenerbahçelisin ve gurur senin doğum hakkın.

Si·z bizi zaten şampiyondan beter ettiniz!
3 Temmuz`dan beri yaşanan siyasi süreci hala şike davası olarak göstermeye çalışan yarım akıllılara tek bir so ...

Deplasmanda, maçtan sonra saha ortasında sevinme olayı hakkında...
Maçtan sonra saha ortasında sevinme olayı! Bildiğiniz gibi futbolcularımız Galatasaray maçının galibiyetini ...

Look at the Tabela
Hayırdır, geçen sene Aziz Başkan Alex’i yanına alıp, vatandaşlığını konuşmak üzere Başbakanın makamına çıktığı ...

Sanmasınlar Yıkıldık, Sanmasınlar Çöktük..
Senelerdir rakipler bunu hep yapar, ama arkalarında milletvekilleri ve ince ince yasemince bakanlar olduğundan ...

Olimpiyatlar mı? Avrupa Futbol Şampiyonası mı? Uluslararası başarı mı?
Öncelikle Sarı Meleklerimizi tekrar tebrik ederim. Aziz Yıldırım`ın Türk Spor`una nasıl katkıda bulunduğunu gö ...

Sen ne yaptın canım Hocam!?
Maçı tam Aykut Hoca`nın arkasından izledim. Şimdiye kadar istifa etsin laflarına hep siper oldum, hala da olur ...

Mabedimizdeki maç, Cincon ve yusufçuk
Yusufçuk bağırsak solunumu yapan bir omurgasızdır. Ani hareket eder, korkaktır, bir görünür bir kaybolur, gari ...

Friedrich Nietzsche ile Fenerbahçe!
Bazı at gözlüklü, kör cahil rakipler Friedrich Nietzsche`yi yeni almak istediğimiz futbolcu sanabilir. Onlar d ...

Türk Futbolu`nu bitirdiler, bitirdik, bitiriyoruz... Durma, sen de bir toprak at!
Bir itirafım var. Milli Takım maçlarını TFF’nin beceriksizlikleri sebebiyle izlemediğim için Hırvatistan maçın ...

Emre`mi, Volkan`ımı, Gökhan`ımı bu beceriksiz TFF`ye emanet etmeyin!
Futbolcu morali uzun soluklu turnuvalarda çok mühimdir. Fenerbahçeli futbolculara Temmuz`un 3`ünden itibaren y ...

Spor Bakanımız Sayın Suat Kılıç’ın ilginç spor yorumları ve kendisine SORULAR!
Bu yazımı da avukatımın oynamaları sonucu bayağı keserek yazıyorum. Açıkçası benim yorum yapmama gerek bırakma ...

Sayın Yönetimime Açık Mektup - Takımımıza ve Taraftarımıza sahip çıkın lütfen!
Fenerbahçelilik ruhu gereği, alenen Başkanımı, Yönetimimi, Teknik Direktörümü, sporcumu veya Fenerbahçe için ç ...

Biri HAKSIZ REKABET mi dedi? Bırakın Allah aşkına...
Bildiğiniz gibi bundan evvelki s ...

Henüz başlamadık bile, Sayın Yönetimimize açık çağrı, bize görev verin, YAPALIM! Biz YAPARIZ!
Fenerbahçe Türkiye`nin en büyük ve tek SPOR KULÜBÜ`dür, diğer futbol kulüpleri ile karıştımamalıyız. Futbol t ...

Bu yazım avukatım tarafından sansürlenmiştir :) Bağımsız Türk Yargısı vesaire...
Tarih 3 Temmuz, Türkiye`nin en büyük spor kulübünün herkesin tanıdığı başkanı evinden apar topar adliyeye götü ...

Cinconlu futbolun kirli tarihi ve trajikomik taraftar topluluğu
Yönetime gelmeden önce yapmış olduğu konuşmalardan dolayı Ünal Aysal`a az da olsa bir sempatim olmuştu. Düzgün ...
Sayfa: 1.2.3


antu com ios app


Antu.com Fenerbahçe Taraftarının Resmi Sitesi
Copyright © 1997-2022 Antu.com