Mustafa Denizli Röportajı - I - Antu.com

 

Mustafa Denizli Röportajı - I
Antu röportajları serisinin bu seferki konuğu Türk Futboluna damga vuran bir isim; Mustafa Denizli. Uzun ve çok başarılı geçen futbol kariyerinin ardından, teknik direktörlüğe başlayan, 4 yıl milli takımımızı çalıştıran, Avrupa Uluslar Şampiyonasında milli takımımıza çeyrek final oynatan ve en önemlisi Fenerbahçemizi şampiyon yapan ilk ve tek Turk teknik direktör Mustafa Denizli. Futbolumuzun bu öncü ismiyle yaptığımız bu röportajı ilgiyle okuyacağınızı umuyoruz. Bizi evinde misafir edip, bu uzun röportajı yapmamızı sağlayan sevgili hocamıza sizler adına da çok teşekkür ediyoruz.Antu.com: Fenerbahçe’ye gelişiniz nasıl oldu? Mustafa Denizli: Milli takımda çok başarılı bir dönemdeydik. Ben de dördüncü yılımı bitiriyordum. Finallere katılma hakkı kazandık ama 4 yıl sonra milli takımda bir takım şeyleri tam aktif olarak yaşayamıyorsun. Heyecanları, çalışmaları... Part-time, bölünmüş bir çalışma olduğu için, o artık seni tatmin etmemeye başlıyor. Bir teknik adam belirli bir süre bu tür çalışmaları yapabilir ama çok uzun bir süre yapamıyor. Çünkü senin heyecanını, günlük yaşantını ve fiziksel aktiviteni de rahatsız etmeye başlıyor. Günlük heyecanlar başka bir şey. Yani milli takımda yaşadığın aylık heyecanlar ya da 2 yılda bir yapılan bir şampiyona yeterli olmuyor.

Teknik adam o heyecanı hissetmeli, yaşamalı ki, bunu çevresine yayabilsin. 2002 Dünya Kupası Grup Elemeleri kuralarini ben çektim. Türkiye çok da güzel bir gruptaydi, rahat çikabilecegi bir gruptaydi. Milli takimin Avrupa Kupasi finallerine katilmasini da sagladik ama bütün bunlar bana yetmedi. Kafamda günlük çalisma yani artik hergün bir takimla beraber olmak istiyordum. O sirada Fenerbahçe olayi gündeme geldi. Fenerbahçe çok büyük bir camia... Ama o zaman geçirdigi yillara bakarsan kötü sezonlar geçiriyor. 4-5 yil sampiyon olamamis, o yil kupada Pendik kazasini yasamis... Camianin aktif oldugunu biliyorum, kötü bir dönem geçirdigini biliyorum. Hem camianin ayaga kalkmaya ihtiyaci var hem de benim kisisel olarak bir takim çalismasina ihtiyacim var. Iste böyle uç noktadaki 2 tane beremiz biz Fenerbahçe`yle. Benim teknik adam olarak felsefem; hep uçlarda olmak. Fenerbahçe zaten buna hazir bir camia zaten...

Fenerbahçe pimi çekilmis bir bomba gibi kendisini patlatacak birini ariyor. Ben de kendi kafamda, "Bu, benim..." dedim. Hayatim futbolun içinde geçtigi için biliyordum, ister Galatasaray çalismasinda olsun ister Altay`daki futbolculuk dönemimde olsun, Fenerbahçe maçlarinda Fenerbahçe taraftarinin takimiyla nasil bütünlestigini yasayan bir insanim. Bunu zaman zaman kötü manada da yasamasina ragmen. Yani insan çocugunu severken öldürürmüs ya, bogarmis ya... Bazan ayi derler... Fenerbahçe`nin taraftari de öyle, sevgisi o uç noktalara kadar gidebilen, zaman zaman da herkes degil ama belli gruplari tam aksinde tepkiler verebilen bir profil çizer. Netice olarak iyi ya da kötü nereden bakarsan bak, müthis bir aktivitesi olan, müthis bir enerjisi olan bir taraftari var. Türkiye`nin her tarafinda böyle. Galatasaray da son yillarda rakipsiz kalmis... Futbol bir rekabet isidir. Bunu kimle yasarsan yasa... Bunun tam tersi Fenerbahçe de rakipsiz kalmis olabilir ama karsisina bir Besiktas`in, bir Galatasaray`in çikmasi lazim ülke futbolu açisindan, heyecani açisindan.Antu.com: Fenerbahçe`de sampiyonluk yasamak nasil bir duygu? Mustafa Denizli: Ben herhalde Allah`in sevgili kullarindanim. Türkiye`nin en büyük camialarinda görev yaptim. Sampiyonlugu Galatasaray`da da yasadim, Fenerbahçe`de de yasadim. Biraz önce de söyledigim gibi o farkli bir tezahüre dönüsüyor. Ona ulastigin zaman, sampiyon oldugun zaman... Ben Galatasaray`da da sampiyonluk yasadim. Orada da büyük sevinçler oldu ama Bagdat Caddesi`nin o aksamki halini sabaha kadar süren kutlamalari unutmam mümkün degil. Bu olagandisi bir hadiseydi. Hatta va hatta Samsun`dan döndükten sonra havaalaninda baslayan coskunun görülmesi bile çok farkli bir sey.

Fenerbahçe taraftari coskuyu daha farkli yasayabiliyor. Belki fazla da haksizlik etmeyelim; bir takim üst üste sampiyonluklar kazandigi zaman her yilin sampiyonlugu ayni heyecanla kutlanmayabilir. Ama uzun bir aradan sonra yasanan sampiyonlugun coskusu da büyük oluyor. Ben seyi hatirliyorum mesela; ben antrenörlük yasamima basladigim zaman 14 yil sampiyon olamamis bir Galatasaray`in 14 yil sonra kazandigi sampiyonlugu hatirliyorum onda da büyük cosku vardi ama Fenerbahçe`nin 4-5 yil aradan sonra kazandigi sampiyonlugun coskusu inanilmazdi. Yani sampiyonluga duyulan özlem de o coskuyu arttiriyor. Fenerbahçe mesela üst üste 2 yil sampiyon oldu. Ilk sampiyonluktaki coskuyu hatirlarsaniz, ikinci sampiyonlukla arasinda bile fark vardir. Fenerbahçe`de yasadigim sampiyonlugun coskusu olaganüstüydü. Sampiyonlugun sadece sokakta, belli yerlerde kutlanmasi çok önemli degil. Sezon içinde tribünde kutlanmasi çok önemli. O zaman Fenerbahçe tribünleri sezon içinde sampiyonlugu yasamaya baslamisti.

Ligin bitmesine 6-7 hafta kala bir sampiyon takim taraftari gibiydi. Mesela Antep maçi unutulmaz. O bir taraftarin sampiyonluk yolunda yasayabilecegi en önemli 90 dakikalardan bir tanesiydi. Benim de teknik adam olaürak yasayabilecegim önemli hadiselerden biriydi. Tabi böyle maçlar her an yasanabilecek durumlardan degildir. O Fenerbahçe taraftarinin ayri bir bölümdür uzun maratonun içinde. Tabi o maçtan sonra inançlar daha fazla artiyor. Yüzde 100 inanma basliyor. Sonrasinda da zaten takimin isi kolaylasiyor. Tribününde böyle inanan bir kitle varsa, senin isin olaganüstü derecede kolaylasiyor.Antu.com: Devre arasinda nasıl bir konusma yaptiniz? Mustafa Denizli: Yanlis hatirlamiyorsam 2 tane degisik tepki verdim ben soyunma odasinda. Ben devre arasinda 5 dakika futbolcularimla konusmam. Hem daha sakin düsünmem için kendime süre ayiririm ama daha önemlisi bu kadar efor sarfederek gelmis insanlarin senin konusmalarini tam olarak algilamalari mümkün olmayabilir. Ikincisi bir elestiri de varsa futbolcular zaman zaman kendi aralarinda bunu konusarak elestiri de yapabilirler. Bu zaman zaman istenmeyen hadiselere de sebep olabilir. Sinir sistemi o anda son derece gergin olan insanlarin A`yi B anlama sansi çok yüksektir.

Dolayisiyla kesinlikle ben dahil hiç kimseyi konusturmam. O gün galiba konustum... O 5 dakikayi kullanmadim. Bir hayli bagirmistim ilk dönemde ondan sonra gülmeye basladim. "Niye bagirdim onu bilmiyorum" dedim. "Ben maç bitti zannettim meger devre arasindaymisiz" dedim. Simdi iki tane birim var ortada. Biri Fenerbahçe, biri Antep. Eger bu Antep, Fenerbahçe`ye 45 dakikada 3 gol yapabiliyorsa, taslar yerine oturdugu zaman bu Fenerbahçe`nin 4-5 yapmamasi için hiç bir neden yok. Tabi 1-2 degisiklik de yaptik. Ondan sonra da maçtan gülerek çiktik. Bir tek seyi net hatirliyorum. "Sakin golü bulmakta acele etmeyin" dedim. Bunu söylememdeki amaç disiplinden kopmamak, maç gidiyor havasina girmemek. "Ilk golü 60 ile 70. dakikalar arasi bulursak maçi kazaniriz" dedim. Bunu çok net söyledigimi biliyorum.

devamı için tıklayınız


04.12.2007

Haber Ara

"Kafadan Şampiyon Olmamız Lazım"
Antu.com yöneticilerimizden Serkan Yakın, dizi ve tiyatro oyuncusu Hakan Yılmaz ile sahneye koydukları "Yeters ...

Ayça Tekindor Röportajı
Antu.com yöneticilerimizden Serkan Yakın koyu Fenerbahçeli Ayça Tekindor ile bir söyleşi gerçekleştirdi. Bize ...

"Şampiyonlar Ligi Kupasını İstiyoruz"
Bayan Voleybol Takımımıza sponsor olduktan sonra hem Fenerbahçemize hem de ülkemize olimpik takım sporlarını b ...

Uğur Dündar ile Çok Özel Röportaj...
Eski yöneticilerimizden duayen gazeteci Uğur Dündar Antu.com yöneticilerimizden Serkan Yakın’ın sorularını en ...

Aziz Yıldırım Röportajı

Fenerbahçemizin 9 yıl sonra ilk defa yapacağı çok adaylı başkanlık secimleri öncesi, yeniden başkan adaylığ ...


Şadan Kalkavan Röportajı

Fenerbahçemizde önümüzdeki Pazar günü, 9 yıl sonra ilk defa çok adaylı başkanlık yarışı yaşanacak. 11 yıldı ...


Avea Kurumsal Direktörü Tunç Berkman Röportajı

Kulübümüzün Türkiye`de bir ilki gerçekleştirerek ana sponsorumuz Avea ile ortaklaşa başlattığı Fen ...


Şansal Büyüka Röportajı

...


Bogdan Tanjevic Röportajı

...


Emre Belözoğlu Röportajı
Antu Radyo Koordinatörümüz Serkan Yakın (Sekoloji) Fenerbahçemizin Newcastle`dan transfer ettiği Emre Belözoğl ...

Luis Aragones Röportajı

Fenerbahçemizin yeni Hocası Luis Aragones ile Samandra Tesislerimizde bir röportaj yaptık. İspanya Milli Ta ...


Bayram Tutumlu ve Mehmet Aurelio Röportajı

Geçtiğimiz sezonun devre arasında "Mehmet Aurelio`yu Valencia istiyor" sözleriyle başlayan, Fenerbahçemiz v ...


Halit Kıvanç Röportajı
Bu seferki konuğumuz efsane futbol spikeri Halit Kıvanç oldu. Usta spiker Halit Kıvanç ile futbol üzerine çok ...

Burak Özçivit Röportajı
Antu.com`un bu seferki konuğu 2005 Best of Model Türkiye 1. ve Best Model Of The World 2. Burak Özçivit oldu. ...

Kadir Çöpdemir Röportajı
Antu.com`un bu seferki konuğu radyo ve tv programcısı Kadir Çöpdemir oldu. Çok keyifli bir söyleşi yaptığımız ...

Asrın Tuncer Röportajı
Antu Radyo`nun bu seferki konuğu Rock müziği yapan Af grubunun kurucusu ve solisti Asrın Tuncer oldu. Yayın ko ...

Acun Ilıcalı Röportajı
Antu Radyo`nun bu seferki konuğu Tv programlarından çok iyi tanıdığımız Acun Ilıcalı oldu. Yayın koordinatörüm ...

Yavuz Seçkin Röportajı

Ahmet Çakar Röportajı

Dünya, Fenerbahçemizin, Şampiyonlar Ligi 2. turunda dünyanın en başarılı takımları listesinde birinci sırad ...


Mustafa Denizli Röportajı - I
Antu röportajları serisinin bu seferki konuğu Türk Futboluna damga vuran bir isim; Mustafa Denizli. Uzun ve ço ...
Sayfa: 1.2


antu com ios app


Antu.com Fenerbahçe Taraftarının Resmi Sitesi
Copyright © 1997-2022 Antu.com