Halit Kıvanç Röportajı - Antu.com

 

Halit Kıvanç Röportajı
Bu seferki konuğumuz efsane futbol spikeri Halit Kıvanç oldu. Usta spiker Halit Kıvanç ile futbol üzerine çok keyifli bir sohbet gerçekleştirdik bu güzel söyleşiyi 12 Mayıs Pazartesi Saat:13:00`te Antu Radyo`da dinleyebilirsiniz. Halit Kıvanç`a yoğun temposu arasında bizlere vakit ayırdığı için teşekkür ediyoruz.

Antu.com: Halit Kıvanç kimdir demeye gerek yok diye düşünüyoruz, herhalde sizi bilmeyen yoktur değil mi ?

Halit Kıvanç: İstanbul / Fatih de doğdum. 80 yılı geçti, tam olarak bende bilmiyorum. Küçük rakamların üstünde durmam direk 80 deyip geçiyorum. Kimse 80 yaşında olduğunu söylemez ama ben söylüyorum.

Antu.com: Neler yapıyorsunuz ?

Halit Kıvanç: Artık çok yaşlandığım için fazla bir şey yapamıyorum. 2 3 televizyon programı 2 radyo programı, gençlere spikerlik dersi veriyoruz onun dışında yazı yazıyorum. Kitap artık biraz ağır geliyor bir de çağırdıkları yerlere sunuculuk yapmaya gidiyorum.

Geçen gün böbrek vakfı yararına sunuculuk yaptım. Böbrek vakfının 2 böbrek hastasına diyaliz imkanı sağladık.

Okullar çağırıyor oraya gidip konuşmalar yapıyorum gençlere dünleri anlatmak için. Bugünün gençleri ile anlaşmak çok zor, ben bu zorluğu yenen bir yaşlıyım. Spor da eskileri anlatıyorum onların seyretmediği maçları. Bizim olduğumuz dünya ile şimdi ki dünya nasıl farklı onları anlatıyorum. İnsan yaşlandığı zaman gençlere anılarını anlatmakla yada başarılı olduğunuz işleri nasıl başardığınızı onlara anlatarak başarılı olmalarını sağlayabilirsiniz.Antu.com: Meslektaşlarınızın sizden öğrenecek çok şeyleri olduğunu düşünüyoruz. Siz bu işleri çok zor şartlar da yaptınız.

Halit Kıvanç: Ben stat dan maç anlatıyordum radyo da yayınlanıyordu. O kadar zor şartlarda anlatıyoruz ki pozisyonu görüyoruz orada bitiyor. Ama bugün spikerler hakem penaltı verdi deyince birkaç saniye sonra o pozisyonun tekrarı geliyor siz o pozisyonun penaltı olup olmadığını anlıyorsunuz.

Bir nokta da seyircinin hakemlere karşı insaflı olması lazım. Ben hakemleri savunmuyorum, hakemlerin çok hata yaptığını çok kötü şeyler yaptığını da düşünenlerdenim. Topun ele değmesi 1 saniye sürmez. Hakem bir yerde duruyor başını çevirince görüyor o pozisyonu. 1 saniye belki 2 saniye de karar veriyor. Biz onu koyuyoruz televizyona defalarca izliyoruz. Geyik muhabbeti var televizyonlar da 5-6 arkadaşımız oturup pozisyonları oynatıyorlar defalarca ofsayt mı değil mi söylüyorlar.

Çok yakın olmayacak bir gelecekte öyle şeyler çıkarılacak ki mesela arabayla gidiyorsun yaya geçidine geldin kırmızı yandı durdun, eğer araba yaya çizgisini geçerse 1 hafta sonra ceza geliyor adresine. Gelecekte futbolda da bu olacak bazı şeyler yerleştirecekler onlar anın da tespit edecek ve anında bilgilendirecek hakemleri pozisyonlar hakkın da. Bugünkü zevk de kalmayacak ileride.Antu.com: Eskiden telefon yoktu, internet yoktu her şey biraz daha doğaldı. Hayatımıza teknoloji girdikçe doğallıklar yok oldu ve dostluklar da az aldı.

Antu.com: Siz yabancı sınırı hakkında ne düşünüyorsunuz ?

Halit Kıvanç: Eskiden milli maç geliyor bakalım hangi takımdan kaç kişi alınır diyorlardı. Geçen bir Alman takımı 11 yabancı ile çıktı. Mesela Almanya da 18 takımın ilk 11 inin hepsi yabancı olursa nasıl oluşacak Alman milli takımı. Türkiye de öyle olursa Türk milli takımı nasıl oluşacak. Yabancı futbolcunun yararına inanıyorum ama mutlaka belirli sayıda olmalıdır.

Antu.com: Siz Hukuk fakültesinden mezunsunuz değil mi ?

Halit Kıvanç: 3 davalık avukatlık yaptım 3 ayda yargıçlık yaptım. Doğu da şimdi Batman’ın ilçesi olan Kozluk da yargıçlık yaptım. Bunları yaptığım sırada başladığım gazeteciliğe de devam ediyordum. Hakimliği de istiyordum ama daha sonra bu işe devam edemeyeceğime karar verdim.

Antu.com: Televizyon hayatına nasıl girdiniz ?

Halit Kıvanç: Ben radyo ya program yapıyordum. Dediler ki senin sesin iyi spor da yazıyorsun bir deneyelim dediler. Öyle başladık spikerliğe.

Milliyet de Abdi İpekçi Genel Yayın Müdürü bende onun 3 muavinin den biriyim. O zamanlarda hükümet siyasal neden ile bir takım Rusya ya gitsin siyasal ilişkiden önce spor ile başlayalım dediler. O zamanlar Fenerbahçe iyiydi onun için Fenerbahçe yi göndermeye karar verdiler. Ruslar hiçbir gazeteciye vize vermedi. Abdi İpekçi dedi ki Halit Kıvanç maçı anlatmak üzere gidecek. Ruslar Türkiye radyoları olmaz Moskova radyosundan yayın yaparsa olur dediler. Daha sonra ikna ettik. Niyazi Sel Fenerbahçe’nin eski futbolcusu. O benim için muavinim dedi ve beraber gittik. 1. devreyi o anlattı devre arasında Halit Kıvanç anlatıyor dedi. Devre bitti takımlar sahaya çıktı Niyazi abi gelmedi. Maç bitti Niyazi abi geldi, boynuma sarıldı ben senin spiker olmanı istiyorum dedi. Ondan sonra meslek olarak spikerliği de seçtik.Antu.com: 34 tane kitap yazmışsınız.

Halit Kıvanç: O kitapların bir kısmı mizah bir kısmı anı kitabıdır. Müjdat Gezen’in hayatını yazdım. 2-3 tane çocuk kitabı yazdım. Beckenbauer bir kitap yazmıştı, Türkiye’ye geldiğinde o kitabının telif hakkını istedim ve o kitabı Türkçe ye çevirdim. Dünya Kupası tarihini yazdım 2002’ye kadar olan zamanı. En son Futbol Bir Aşk adlı kitap çıkardım. 1958 Dünya Kupasın da Brezilyalılar fırtına gibi başladılar. Röportaj yapılıyor İsveç de idi Dünya Kupası. Her spiker kendi ülkesinden 2-3 futbolcu getiriyor ve röportaj yapıyor. Brezilyalılar da geldi ve tanınmamış bir çocuk geldi kenarda oturuyor. Ben Brezilyalı spikere kim bu çocuk dedim. Bu çok mühim bir adam olucak dedi. Bu çocuğun özelliği teneke kutular getirirler, bizim Brezilya da asfalt değil yollar taşlıdır onun için teneke çarpınca pele pele diye ses çıkar onun için bu çocuğa herkes Pele diye seslenir dedi. Ama kimse konuşmuyor onunla dedi. Ben konuşurum hadi gidelim yanına dedim. İngilizce bir kelime bile bilmiyordu. İtalyan gazeteci ile beraber geziyorduk biz, kim bu dedi yedek oyuncu dedim. Ben bununla röportaj yaparsam kovarlar beni dedi. 4 gün sonra geldi o İtalyan gazeteci Halit ocağına düştüm Pele ile röportaj yap diyorlar, Brezilyalılar röportaj vermiyorlar dedi. Bende Pele notlarımı ona verdim o da bana içkili yemek ısmarladı. İtalya’nın en büyük gazetesinde benim röportajımı kendi yapmış gibi yayınladı.

12 yıl sonra Meksika da ki Dünya Kupasın da, Brezilya takımı 3.kez Dünya Şampiyonu oluyor. Kapıda 1500 medya mensubu var. Dediler ki 100 kişi alacağız içeri. Ben gittim 12 sene evvel çekilen fotoğrafları gazete başlıklarını gösterdim saat 15:00 da bekliyoruz dedi. Saat 3’te gittiğim zaman Pele çıktı 12 sene önce yes no bilmeyen Pele İngilizce olarak tüm dünya medyasına; İşte beni daha dünya kupasında oynamadan keşif eden adam bu Türk gazetecisidir dedi. Sonra ben Türkiye’ye döndüm. Brezilya da ki Türk elçiliğinden telefon geldi Halit bey tüm Brezilya televizyonları sizi gösteriyor dediler. Ondan sonra her gittiğim Dünya Kupasın da Pele ile konuştuk. En son geçenler de Türkiye’ye geldiğinde beraber basın toplantısı yaptık.

Antu.com: Teknik Direktörümüz Zico içinde Beyaz Pele diyorlar biliyorsunuz.

Halit Kıvanç: Zico’yu da İspanya da ki Dünya Kupasın da anlattım. Maç başladı İskoçya gol attı herkes şaşırdı. Sonra muhteşem bir gol geldi ayağa kalkıp bağırdık o golü atan Zico idi. Sonra 3 tane daha attı Brezilya 4-1 yendiler İskoçya’yı.Antu.com: Spor spikeri olmasaydınız hangi mesleği seçerdiniz ?

Halit Kıvanç: Bizim bir halı vardı futbol sahası gibi. Ben iki renk düğmeleri ayırırdım onları fiske ile maç yaptırırdım bir yandan da Sait Çelebi gibi maç anlatırmışım büyüklerim söylüyordu.

Antu.com: Hafızanızın bu kadar dinç olmasını neye borçlusunuz ?

Halit Kıvanç: Ulu Tanrı’ya borçluyum. Yatarken ve kalkarken Allah ile konuşurum sıkıntılarımı anlatırım ve ertesi güne mutlu bir şekilde kalkarım.

Antu.com: Fenerbahçe de ki yapılanmayı nasıl buluyorsunuz ? Fenerbahçe’den önümüzde ki sene için beklentileriniz nedir ?

Halit Kıvanç: Ben diğer ülkelere gittiğim zaman imrenme ile bakıp bizde olmuyacakmı böyle şeyler diyordum. Şimdi Fenerbahçe’nin stadını gören Avrupalılar bizde olmayacak mı böyle bir stat dediği için çok mutluyum. Orda gördüklerim den daha iyisini bugün burada gördüm onun için çok mutluyum.

Antu.com: Nasıl Fenerbahçeli oldunuz ?

Halit Kıvanç: Amcamlar Kadıköy de oturuyordu. 4-5 yaşlarında iken amcamın oğulları beni elimden tutup gezdirirlerdi. Antrenmana götürürlermiş beni Zeki Rıza’yı seyredermişim. Fatih de oturuyordum. Mahalle de iki üç ağabey vardı bu ağabeyler de Fenerbahçeli. Bunların etkisi büyük oldu.

Antu.com: Futbol hangi senelerde hem seyirci hem de oyun olarak daha doyurucuydu ?

Halit Kıvanç: Türkiye Atatürk Türkiye’si olduğun da daha güzeldi futbol. Atatürk Türkiye’sin den uzaklaşınca futbolun güzelliğinden de uzaklaştık gibi geliyor bana.Antu.com: Sizin için unutulmaz efsane denilebilecek futbolcular kimler ?

Halit Kıvanç: Ben o kadar çok futbolcu gördüm ki 3 gün 3 gece anlatmakla bitmez. Onun için ben ayırt etmeyeyim.

Antu.com: Bundan 3 ay önce Fenerbahçe Sevilla karşılaşmasında bizi kırmadınız ve maçta yorumcu olarak bulundunuz ?

Halit Kıvanç: Sizlerden istek geldi bende peki dedim. Ama ben gençlerin önünü kapatmak istemiyorum. Büyük spikerler var bugün yine de onarla telefon açıp şu kelimeyi yanlış söyledin diyorum. Şöyle söyleyeyim bugün 45 yaşın da eski bir yıldız neden çıkıp da bir futbol takımın da oynamıyor olmaz koşamam diyor dimi. 80 yaşında bir insanda tüm heyecanını verip maç anlatamaz.

Radyo spikerliği ile Televizyon spikerliği farklı. Gençler buna dikkat ederse daha başarılı olurlar. Bir adamın gördüğü şeyi söylemek televizyon da spikerlik değildir, radyo da görmediğini söylememek spikerlik değildir. Radyo da en ince ayrıntıyı söyleyeceksin. Televizyon da adam kaleciyi görüyor, numarasını görüyor, ne yaptığını görüyor. Kaleci Hüseyin topu yere vurarak topu atıyor diyorlar onu zaten görüyoruz. Adam aut atıyor 1.67 boyunda bilmem kaç kilo, kardeşim kilosu ile ne alakası var, boş konuşmayacaksın televizyon da. Birde adam tam heyecanlanmış gol diye bağırırken 17.dakika da bilmem ne falan bırak o detayı bitsin. Santra yaparken maçın 17.dakikasında Hasan’ın Hüseyin’i geçerek verdiği pas ile Ali şutu çekti diye rahatça söyle ama gol olduğunda gol gol diye orada heyecanı paylaş.Antu.com: Maç izlerken bir uğurunuz var mı ?

Halit Kıvanç: Spor ile uğraşanlar da bunun olmamasına imkan yoktur. Mesela bir maç çok kötü bir şey bitmişse giydiğim gömleği birine vermişimdir. Şimdi pek kalmadı öyle şey.

Antu.com: Hayatınız da hiç tuttuğunuz takımın rakibini hiç kötülediniz mi ?

Halit Kıvanç: O soruya şöyle cevap vereyim; Bana yakın zamana kadar abi hangi takımı tutuyorsun derlerdi. Bana ağlayarak telefon açıp Beşiktaşlı abim bizden Mehmet gidiyor seni dinler bir konuş diyen oldu. Metin Oktay’a bir plak yapıldı, bu plaktaki müziği Şevket Uğurluer besteledi Şevket Fenerbahçeli. Bu şarkının sözlerini de Fenerbahçeli Halit Kıvanç yazdı. Turgay Şeren, Metin Galatasaraylı Şifo Mehmet Beşiktaşlı bunların jubilelerini ben sundum. Galatasaray’ın 3 Beşiktaş’ın 2 şampiyonluk gecesinde sunuculuk yaptım. Ben fanatik değilim fanatizmin karşısındayım. Galatasaray Uefa şampiyonu olduğun da bir Türk takımı kazandı diye hüngür hüngür ağladım.

Antu.com: Büyük takımların taraftarları arasında yaşanan tartışmaları nasıl değerlendiriyorsunuz ? 70’li yıllarda böyle oluyor muydu ?

Halit Kıvanç: Biz gençken maça giderken, Mesela 6 kişi giderdik 3 Fenerli 2 Galatasaraylı 1 Beşiktaşlı giderdik. Maçlar da yan yana oturulurdu. Devre arasın da stat da ayağa kalkılırdı yer değiştirilirdi, kendi takımının gollerini seyretsin diye yapılırdı. Bir maç akşamı gittim bir yerde yemek yiyeceğiz bir masa da 2 Fenerli 2 Galatasaraylı falan beraber yemek yiyorlar o gün birbirleri ile maç yapmışlar ve akşam yemek yiyorlar.

Röportajın sesli halini indirmek için tıklayın..

Haber hakkındaki yorumlar;
http://forum.antu.com/KonuOku.aspx?gID=4&fID=33&kID=12725


08.05.2008

Haber Ara

"Kafadan Şampiyon Olmamız Lazım"
Antu.com yöneticilerimizden Serkan Yakın, dizi ve tiyatro oyuncusu Hakan Yılmaz ile sahneye koydukları "Yeters ...

Ayça Tekindor Röportajı
Antu.com yöneticilerimizden Serkan Yakın koyu Fenerbahçeli Ayça Tekindor ile bir söyleşi gerçekleştirdi. Bize ...

"Şampiyonlar Ligi Kupasını İstiyoruz"
Bayan Voleybol Takımımıza sponsor olduktan sonra hem Fenerbahçemize hem de ülkemize olimpik takım sporlarını b ...

Uğur Dündar ile Çok Özel Röportaj...
Eski yöneticilerimizden duayen gazeteci Uğur Dündar Antu.com yöneticilerimizden Serkan Yakın’ın sorularını en ...

Aziz Yıldırım Röportajı

Fenerbahçemizin 9 yıl sonra ilk defa yapacağı çok adaylı başkanlık secimleri öncesi, yeniden başkan adaylığ ...


Şadan Kalkavan Röportajı

Fenerbahçemizde önümüzdeki Pazar günü, 9 yıl sonra ilk defa çok adaylı başkanlık yarışı yaşanacak. 11 yıldı ...


Avea Kurumsal Direktörü Tunç Berkman Röportajı

Kulübümüzün Türkiye`de bir ilki gerçekleştirerek ana sponsorumuz Avea ile ortaklaşa başlattığı Fen ...


Şansal Büyüka Röportajı

...


Bogdan Tanjevic Röportajı

...


Emre Belözoğlu Röportajı
Antu Radyo Koordinatörümüz Serkan Yakın (Sekoloji) Fenerbahçemizin Newcastle`dan transfer ettiği Emre Belözoğl ...

Luis Aragones Röportajı

Fenerbahçemizin yeni Hocası Luis Aragones ile Samandra Tesislerimizde bir röportaj yaptık. İspanya Milli Ta ...


Bayram Tutumlu ve Mehmet Aurelio Röportajı

Geçtiğimiz sezonun devre arasında "Mehmet Aurelio`yu Valencia istiyor" sözleriyle başlayan, Fenerbahçemiz v ...


Halit Kıvanç Röportajı
Bu seferki konuğumuz efsane futbol spikeri Halit Kıvanç oldu. Usta spiker Halit Kıvanç ile futbol üzerine çok ...

Burak Özçivit Röportajı
Antu.com`un bu seferki konuğu 2005 Best of Model Türkiye 1. ve Best Model Of The World 2. Burak Özçivit oldu. ...

Kadir Çöpdemir Röportajı
Antu.com`un bu seferki konuğu radyo ve tv programcısı Kadir Çöpdemir oldu. Çok keyifli bir söyleşi yaptığımız ...

Asrın Tuncer Röportajı
Antu Radyo`nun bu seferki konuğu Rock müziği yapan Af grubunun kurucusu ve solisti Asrın Tuncer oldu. Yayın ko ...

Acun Ilıcalı Röportajı
Antu Radyo`nun bu seferki konuğu Tv programlarından çok iyi tanıdığımız Acun Ilıcalı oldu. Yayın koordinatörüm ...

Yavuz Seçkin Röportajı

Ahmet Çakar Röportajı

Dünya, Fenerbahçemizin, Şampiyonlar Ligi 2. turunda dünyanın en başarılı takımları listesinde birinci sırad ...


Mustafa Denizli Röportajı - I
Antu röportajları serisinin bu seferki konuğu Türk Futboluna damga vuran bir isim; Mustafa Denizli. Uzun ve ço ...
Sayfa: 1.2


antu com ios app


Antu.com Fenerbahçe Taraftarının Resmi Sitesi
Copyright © 1997-2022 Antu.com