Selanik Solomon`u İyi Tanır ! - Antu.com Antu.com - Fenerbahçe Taraftarının Resmi Sitesi

 

Selanik Solomon`u İyi Tanır !
Oyak maçıyla birlikte şu ana kadar oynadığımız 3 resmi maçın kabaca analizi bize gösteriyor ki, hem savunma hem de hücum açısından sürekli bir ilerleme içerisindeyiz. Son 3 maçta sırasıyla 77, 71 ve 66 sayı yemiş; 82, 83 ve 85 sayı atmışız. Detaylara indiğimizde ise şunları görüyoruz.

- Maçlara genelde tutuk başlıyor ve kadro farkımızı maça yansıtamıyoruz. Karşıyaka, Beşiktaş ve Reno maçlarında ilk çeyrekler hep 1-2 sayıyla lehimize ya da aleyhimize sonuçlandı.
- Buna karşın 2. ve 3. çeyreklerde ritmimizi buluyor ve kalitemizin çok altında takımlara karşı maçı kopartıyoruz.
- Son çeyrekte ise basketbolda “garbage time” yani “bitse de gitsek” diye tabir edilen oyuna kendimizi kaptırmaktan kurtulamıyoruz. Farkın kapanmayacak raddede açılmış olmasının ve rotasyonda çok süre alamayan oyuncularımızın “gösteri” amaçlı bireysel oyunlarının da bunda payı büyük.
- Kurt koç Aydın Örs’ün yönettiği takımların temel özelliği olan disiplinin emarelerini, bu bol yıldızlı sarı lacivert takımda da görmeye başladık. Ayrı bir topa sahip olması gerektiği söylenen Will Solomon’un 7,3 asistle ligin kralı olması bu disiplinin en büyük semeresi, aynı zaman da sezon başından beri herkesin dem vurduğu top paylaşımı konusundaki evhamın yersiz olduğunun da en büyük delili.
- Şu ana kadar forma bulan 14 oyuncudan 11 i, 10 dakika ve üzerinde süre almış, yine aynı şekilde skor dağılımında bir denge sözkonusu ki, bu ne denli güçlü bir rotasyona sahip olduğumuzun bir göstergesi.

Bütün bunların ışığında Solomon, Mrsiç, İbrahim, Mirsad gibi isimlerle oldukça fazla hücum alternatifi olan ve aynı ölçüde takım gibi hareket etmeyi başarabilen bir Fenerbahçe için Aris’in savun anlamında çok zorlanacağı aşikar. Benzer alternatifleri olan Pana karşısında verdikleri sınavı da görünce açıkçası daha da ümitlenmemiz için bir sebep yok

33 lük Castle Louisiana Statedeki günlerinden çok uzak, tıpkı 36 lık Sigalas ve son transfer 37 lik Abdul Rauf’un da o eski günlerinden çok uzak olduğu gibi. Aris’i savunmak ise, gününde bir Fenerbahçe için çok zor olmayacaktır. Yeter ki konsantrasyonumuz dağılmasın.

Şunları da söylemek de yarar var.

Selanik’in Türk insanı için arz ettiği önem sadece Yüce Önderimiz Atatürk ile sınırlı değil şüphesiz. 1993 ve 1997 yıllarını şöyle bir anımsadığımızda, sahne sisli ve flu görünümünden çıkıp berraklaşmaya başlayacaktır. O senelerde basketbol ülkenin barışına elçilik etmekten öte, soğuk savaşta öne geçmek için bir silah gibiydi. Politikacılarımız inen bayraklardan, gidecek askerlerden söz ederken, biz de en naif duygularımızla atılan basketleri, yapılan blokları, smaçları ve kaldırılacak kupaları görmek peşindeydik.

Bizim pek de alışık olmadığımız bunlar, hele ki takım sporlarında.

İleride sıkça hayıflanacağımız “final” kaybetme zafiyetimizin temellerini de bu senelerde atmış; uçan sandalyeler, salondan atılan seyirciler eşliğinde biri İtalya’da biri Bursa’da olmak üzere 2 kez kupayı teslim etmiştik komşuya. Ve iki kupada da komşunu sarı siyahlı ekibi Aris başroldeydi. Bu üzücü anlar bir kenara yarım kalan maçlarda, parkelerde tartaklanmaya ve sonrasında gözaltına alınmayan çalışılan oyuncularımız da vardır. Kısacası Aris maçları Türk takımları için hiçbir zaman kolay ve sakin olmamıştır. Orada bizi şüphesiz yine çok zorlu bir atmosfer ve maç bekliyor.

Ama bu kez karşılaşacakları takım toyluk dönemini çoktan geride bırakmış, yılların Euroleague tecrübesine sahip oyunculardan kurulu bir takım. En önemlisi de hepsi çubuklunun ruhuyla ekstra motive.

Üstelik 5700 kişilik Alexandreio Melathron salonunun ateşli sakinleri olan Super 3 ve Selanik Will Solomon’u 2003 yılından iyi tanır.

Onun o parkelerdeki yankısı Çarşamba günü gür çıkacaktır.

Alper Öcal


25.10.2006

Haber Ara

Selanik Solomon`u İyi Tanır !
Oyak maçıyla birlikte şu ana kadar oynadığımız 3 resmi maçın kabaca analizi bize gösteriyor ki, hem savunma he ...

Aris Maçı İçin Son Antreman

Eurolig’de deplasmanda Aris Selanik ile karşılaşacak olan Fenerbahçe Ülker, son antrenma ...


Fenerbahçe Ülker 85 - 66 Oyak Renault
Beko Basketbol Ligi`nin 3. haftasında Erkek Basketbol takımımız, Abdi İpekçi Spor Salonu`nda Oyak Renault`u 85 ...

Antu.com Zafer Kalaycıoğlu Röportajı

Fenerbahçemiz’in 100. yılı başladı. Camia olarak bütün branşlarda şampiyonluğu hedefliyoruz. Bu br ...


Fenerbahçe - Beşiktaş (Bayanlar Cumhurbaşkanlığı Kupası)
Basketbolda 14. Bayanlar Cumhurbaşkanlığı Kupası, bugün sahibini buluyor. Geçen sezonun lig şampiyonu Fenerbah ...

Abdi İpekçi’de Geç Kalan Buluşma…
Hep o günü beklerdim ortaokul ve lise yıllarında. Parasını verip almaya gücümün yetmediği, okulda da çok az ol ...

Bayanlar Cumhurbaşkanlığı Kupasında Fenerbahçemiz Beşiktaş`a Karşı
Basketbolda 14. Bayanlar Cumhurbaşkanlığı Kupası, yarın sahibini buluyor. Geçen sezonun lig şampiyonu Fenerba ...

Bayanlarımız İmza Gününde
Bayan Basketbol Takımımız, yarın saat 12.30’da Migros Ankara Alışveriş Merkezi’nde (Ankamall) yapılacak imza g ...
Sayfa: 1....107.108.109.110.111.112.113.114.115


Antu.com Fenerbahçe Taraftarının Resmi Sitesi
Copyright © 1997-2017 Antu.com