Medyayla Diyalog Eksik -II- - Antu.com

 

Medyayla Diyalog Eksik -II-
Ben bu yenilgiyi, hedeflerin medya tarafından büyütülmesine bağlıyorum. Bu durum futbolcuların üzerinde psikolojik bir baskı başlattı. Hatta Samsun`daki puan kaybının da nedeni bu baskıdır. Deniliyor ki, dünya kadar yıldız var, bu takım herkesi yener. Ama futbol yalnız yıldızlarla oynanmıyor ya da formanın arkasında yazan isim maçı kazanmıyor. Bu hedef büyütmeden sonra futbolcular baskı altına girdi, rahat değiller. Burda iş taraftara düşüyor. Eğer taraftar, bu takıma inanıyorsa, ki inanıyor, desteklemesi lazım. Dün şunu düşündüm, eskiden Fenerbahçe taraftarı böyle bir yenilgiden sonra kulübü telefon yağmuruna tutardı. Telefonlar kitlenirdi. Merak edip sordum santrala, bu maçtan sonra 2 telefon edilmiş. Bu bana göre bir değişim. Ama tribünlerin desteklemesi lazım.

Antu:Türkiye`deki bütün stadlarda menfi olaylar yaşanırken, insanlar yaralanır, rakip futbolculara saldırılırken, bizim stadımızda küfür dahi yok. Fenerbahçe taraftarı örnek taraftar oldu bunu neye bağlıyorsunuz?

Alaattin Metin: Mesela sizin sitenizde herkes yazılar yazıyor, "Anelka forması alın" diye. Birisi diyor, "Ben İngiltere`deyim siz alın ben parasını göndereyim" falan. Dikkat edin tribünlerde Fenerbahçe formaları çoğaldı. Taraftar yapılan transferlerden mutlu, takımından keyif alıyor. Ama artık taraftar da büyük hedefler istiyor. Bu da gelmeyince biraz burukluk oluyor ama bu dünyanın sonu değil ki. Fenerbahçe`nin taraftarı, diğerlerine göre çok daha bilinçli, çok daha verici. Üniversiteliler tribünlerde gruplaşıyor. Bunların desteklenmesi lazım. Ben olsam bunlara, bilet ve kombinelerde indirim yaparım. Yanında bir hanımla maça gelen taraftarı tek biletle alırım. Dikkat ediyorum, 2 sene öncesine kadar bütün kulüplerin en büyük gelir kaynakları televizyon gelirleriydi. 12-13 milyon dolar gibi bir para girerdi kasaya. Şimdiyse Fenerium 16,5 milyon dolar para kazandırmış, tribün gelirleri fevkalade. Bunlar kulübe sahip çıkmak oluyor. Şimdi yönetimin bir projesi var, sezon bitmeden loca ve kombineleri satmak. Bunun avantajı transfer döneminde bu sıcak parayla daha rahat hareket edebilecek. Kulübün transfer politikası çok iyi. Raporlar tutuluyor. Çok iyi 2 ya da 3 oyuncu da alınacak.

Antu: Taraftarlarımızın Fenerbahçeli medyaya karşı ciddi tepkileri oluyor. Dönem dönem siz de bu tepkilerle karşılaşıyorsunuz. Bu durum sizce neden kaynaklanıyor? Bu ilişkileri düzeltmek için medya mensuplarına ne görev düşüyor? Taraftarlarımıza ne görev düşüyor?

Alaattin Metin: Taraftarlar, özellikle de Antu.com üyeleri olayları yanlış değerlendiriyor. Diyorlar ki, Fenerbahçe yazarları kayıtsız şartsız Fenerbahçe`yi desteklemeli. Şimdi bu olmaz, eşyanın tabiatına aykırı bu. Eğer bir yazar futbol oynamış ve Fenerbahçe formasını giymiş ise, körü körüne yazacak değil. Bana göre orda taraftar yanlış düşünüyor medyaya karşı. Taraftarın anlamaya çalışması lazım, neden bunu yaptığını görmesi lazım. Çünkü o da bu işten ekmek parası kazanıyor. Adam okuyucuya bir şey vermek zorunda, bunu verecek. Ama şöyle bir gerçek de var, şimdi ben bakıyorum televizyonlarda diğer kulüp yazarları takımlarının hakkını daha çok savunuyorlar. Fenerbahçe yazarları bunu yapmıyor. Bu görünen belli bir şey. Olaylara pozitif bakılmıyor. Bunun sebebi şu olabilir, isteniyor olabilir ki, Başkan bana gelsin, Daum gelsin, futbolcular gelsin, ben onlara gideyim. Ama sistem gelince bu işlere, bu sıkıntılar çıkıyor sanıyorum. Ama biraz daha kulübün menfaatlerini koruyucu davranılabilir. Ama her zaman değil tabi. Haklı olunan konularda olumlu konuşabilir. Taraftara düşen görev ise desteklemek. Daum`u takımı desteklemek takımı desteklemek, kulübü desteklemek. Programlara bağlanamazsın, katılamazsın. Ha belki zaman zaman duyurular yapılabilir. Ama en büyük görevi desteklemektir bence.Antu: Kulübümüzün resmi sitesi sürekli haber yayınlıyor. Resmi olmasa da bir nevi tekzip değil mi bu da? Bizim bildiğimiz tekzip edilmek bir yayın kuruluşu için büyük bir ayıp. Sizce gazetelerin spor müdürleri, bu haberleri yapan muhabirlere bir yaptırım uyguluyor mu?

Alaattin Metin: Her şey çok değişti. dünya da değişti bizim meslek de değişti. Mesela ben Hürriyet`te 27 sene çalıştım. O dönemlerde gazeteye korkarak gelirdim. Yazdığım haberden endişem yoktu ama ola ki, benim yazdığım haberi kulüpten bir kişi beğenmez, ola ki, o kişi gazeteye telefon edip Alaattin Metin yanlış yazdı derse diye. Öyle bir durumda sana karşı tavır alırlardı gazeteden. Göndermezlerdi, seni keserlerdi hatta tekrar ederse işten çıkarırlardı. Şimdi bakıyorum, millet sabah gazeteye geliyor soruyor, "Çok telefon var mı?". Eğer varsa mutlu oluyor. Şöyle de bir şey bu tür haberler isteniyor. Sen istediğin kadar iyi haberler ver bu okunmuyor. Ama "x futbolcu y futbolcuyla kavga etti" diye haber yaparsan o cazip geliyor. Neden? Çünkü biz Akdeniz ırkınını özelliği olarak kavga ve dedikoduyu seven bir yapıya sahibiz. Sadece spor için değil. Açın televizyonlara bakın Semra`nım kavga etti bilmem ne, millet kilitlenip onu seyrediyor. Maalesef biz buyuz, dedikoduyu seviyoruz. Bunu en son örneği Zaragoza maçından sonra yaşandı. Birisi yazı yazdı mesela, başkanla Daum konuşmadılar küs oturdular diye. Ben sabah o gazeteyi okuduğum vakit kendi kendime şaşırdım, şoka girdim. Çünkü uçakta ben de vardım. Maç bittiği vakit başkan yöneticilerle beraber otobüse bindi, biz erken geldik yöneticilerle beraber oturduk, durum değerlendirmesi yapıldı. Futbolcular aşağı katta duruyorlardı. Daha sonra uçağa geldik. Ben her zaman takımla seyahat ederim. Can Bartu ile gidip geliyoruz. Her yolculukta sayın başkan uçağın sol tarafında oturur 1-A`da, uçağın sağında da Daum oturur. Ben şu ana kadar da Daum`la başkanın yan yana oturduğunu görmedim. Ve uçakta üzgün olduklarından ağızlarından hiç bir laf çıkmadı. Herkesin üzüldüğü gibi. Uçakta ne konuşma ne bir şey olmadı. Zaten futbolcular da uçağa arkadan binerler. Sabah gazeteyi açtığımda şaşırdım. Arkadaşlara sordum, çünkü uçak gece 02.00`de kalktı, herkes çok yorgundu uyudu, dedim acaba ben mi birşey kaçırdım? Bir şey olmamış. Ama adam yazıyor. Ne yapacaksın? Bir şey yapamıyorsun. Ama medyaya haber lazım. Her gazeteye 1, spor gazetelerine 2 sayfa Fenerbahçe haberi lazım. Kulüp kapalı haber vermiyor, yöneticiler de konuşmuyor. Sıkıntı buradan doğuyor. Biraz da bu gözle bakmak lazım olaya. Ama bütün bunlar zamanla oturacak gibi geliyor bana. Zamana, sabıra ve hoşgörüye ihtiyaç var.

Antu: Taraftarımızın Daum`un arkasında olduğu çok açıkça görülüyor. Ancak bazı kesimlerce sürekli vizyonsuz olduğu gerekçesiyle eleştiriliyor. Siz Daum`u bugüne kadar yaptığı icraatlarına bakarak başarılı buluyor musunuz?

Alaattin Metin: Başarı da kastınız, Şampiyonlar Ligi ise, Avrupa ise başarısız. Ama amaç takımı 100. yıla hazırlamak, bu yolda adımlar atmaksa başarılı. Şundan başarılı, Mustafa Denizli takımı şampiyon yaptı kaç para harcadı? En az 50 milyon dolar. Peki Daum takımı şampiyon yaptı. ne kadar harcadı? 15 milyor dolar. Peki Mustafa Denizli, o parayı harcadığı dönemde alınan futbolculardan kaç tanesi takıma girdi? Daum`un aldığı kaç tane futbolcu kadroya girdi? Bunları koymak lazım başarı veya başarısızlığı konuşurken. Şimdi iddia ediyorum Daum başarısız değil. Bana göre değil. Benim meslektaşlarım hep hedef gösterdikleri için, taraftarın kafası karışıyor. Ben Zaragoza maçına hangi 11`le çıkılacağını biliyordum, maçın gidişatına göre Tuncay`ın gireceğini, son 20 dakikada van Hooijdonk`un oynayacağını hepsini biliyordum. Adamın verdiği taktiği öğrenmiştim ben. Bana göre de güzel bir taktikti ayrıca. Sıkıntı şuydu, sahadaki futbolcular kendilerinden beklenen performansı veremediler.

Haberin devamı İçin Tıklayın


04.03.2005

Haber Ara

Denizlispor ile 28. Randevu
Fenerbahçemiz, Süper Lig`in 25. haftasında bu akşam Denizlispor karşısına çıkıyor. Denizli Atatürk Stadı`nda s ...

Geçmiş Olsun Uğur Dündar
Çanakkale Deniz Zaferi`nin 90. yıldönümü törenlerine katılmak üzere Çanakkale`ye gelen eski yöneticimiz Gazete ...

Şampiyonlar Ligi Çeyrek Final Kuraları Çekildi
Şampiyonlar Ligi`nde 2. turdaki muhteşem Barcelona-Chelsea kapışmasının ardından çeyrek final kuraları çekildi ...

A Milli Takım Aday Kadrosu Açıklandı
(A) Milli Futbol Takımı`nın 18. Dünya Kupası Avrupa elemeleri 2. Grup`ta 26 Mart Cumartesi günü İstanbul`da A ...

Mahmut ve Semih Ümit Milli Takım Aday Kadrosunda
15. Avrupa Şampiyonası 2. Eleme Grubu`nda 25 Mart Cuma günü İstanbul`da Arnavutluk, 29 Mart Salı günü de depla ...

Çanakkale Geçilmez
Çanakkale Zaferi`nin 90’ıncı yıldönümü bugün düzenlenecek törenlerle kutlanacak. Gelibolu Yarımadası’nda yapıl ...

Kafilemiz Denizli`de Coşkuyla Karşılandı
Birinci Süper Lig`de yarın Denizlispor ile karşılaşacak olan Fenerbahçemiz, kente geldi. Özel uçakla Denizli`y ...

Kafilemiz Denizli Yolunda
Lig lideri Fenerbahçemiz, Denizlispor ile yarın yapacağı 25. haftanın açılış maçı öncesi hazırlıklarını tamaml ...

Denizli Maçının Hakemi Açıklandı
Türkiye Birinci Süper Futbol Ligi`nin 25. haftasında oynanacak maçların hakemleri açıklandı. Türkiye Futbol Fe ...

İyi ki Doğdun Servet
Defansımızın başarılı ismi, Servet Çetin, bugün 24 yaşına giriyor. Antu.com olarak, bütün taraftarlarımız adın ...

"Aleyhimize Kampanya Başlatıldı"
2. Başkanımız ve basın sözcümüz Nihat Özdemir, önlerini kesmek için başlatılan kampanyaya en güzel cevabı tara ...

"Haydi Şampiyonlar"
Fenerbahçemiz, Denizlispor ile oynayacağı lig maçının hazırlıklarını Samandıra Tesislerimiz`de basına kapalı o ...

Fenerbahçe- Beşiktaş Maç Resimleri
Erkek Basketbol Takımımız, FIBA Avrupa Ligi çeyrek finali ilk maçında kendi sahasında ağırladığı Beşiktaş`ı 70 ...

Beşiktaş Maçının Saati Değişti
Basketbolda FIBA Erkekler Avrupa Ligi çeyrek finalinde Beşiktaş ile Fenerbahçemiz arasında 18 Mart Cuma günü y ...

Orgeneral Hurşit Tolon, Kulübümüzü Ziyaret Etti
1.Ordu Komutanı Orgeneral Hurşit Tolon bugün sabah saatlerinde Kulübümüz`ü ziyaret etti. 1.Ordu Komutanı Orgen ...

Örs: "Son dakikalarda daha az hata yaptığımız için kazandık"
FIBA Avrupa Ligi çeyrek final ilk maçında Beşiktaş`ı 70-67 yenen Basketbol Takımımızın Antrenörü Aydın Örs, da ...

Tuncay`a iki maç Ceza !!!
Malatyaspor ile oynadığımız Süper Lig mücadelesinde rakibine yaptığı hareket sonrası gördüğü Kırmızı karttan d ...

Anelka`ya da Brezilya usulü Kutlama
Fenerbahçemiz, Denizlispor ile oynayacağı maçın hazırlıklarına bugün saat 15.30`da yaptığı idmanla devam etti. ...

Dikkat: Antu Forum Hakkında !!!
Sayın üyelerimiz TSİ ile Saat: 00:00`dan itibaren Antu.com Forumlarımız, taşınma işleminden dolayı 1-2 Saat sü ...

Antu.com ve Fenerlist, "Yüksek Kramponlar`da"
Fenarbahçe TV`de yayınlanan, Feryal Pere`nin hazırlayıp, sunduğu "Yüksek Kramponlar" isimli programın bu hafta ...


antu com ios app


Antu.com Fenerbahçe Taraftarının Resmi Sitesi
Copyright © 1997-2021 Antu.com