Mustafa Denizli Röportajı - II - Antu.com

 

Mustafa Denizli Röportajı - II
Antu.com: Fenerbahçe’de başarılar kadar başarısızlıklar da oldu. Örneğin Şampiyonlar Ligi’nde sıfır puan aldık. Bunu nedenleri sizce nedir?

Mustafa Denizli: Hitleri yasarken, bu hitlerin arasinda nasil basarilar varsa basarisizliklar da vardir, mevcuttur ve benim gibi düsünen insanlar bunlari yasayabilir. simdi kisaca o Sampiyonlar Ligi serüvenine bakacak olursak; Fenerbahçe Sampiyonlar Ligi`ne kendisinden çok daha güçlü bir rakibi safdisi birakarak (Glasgow Rangers) katildi. Iki takimi teraziye koyacak olsan; Rangers`in bizden daha güçlü oldugu kesin ama bizi elemeyecegi de kesin.

Sampiyonlar Ligi maçlarinin konsantrasyonu çok farklidir. Biz ayın 10’unda Almanya’ya gittik. Köln’de otele yerleştik… Ayın 11’inde de İkiz Kulelere saldırı yapıldı. Dünyayı bir anda ayağa kaldıran bir hadiseydi. 11’indeki maçlar oynandı. Biz 12’sinde oynayacaktık. Ben CNN’den seyrediyordum haberleri bir de arkadaşlarım vardı. “Bu saldırı esasında bize yapıldı, yarın bu maçı oynatmazlar” dedim.

Yaşanmış bir şey var orada. Leverkusen ile başlasak böyle bir hadise olmasa belki yine aynı sonuç olacaktı ona birşey diyemezsiniz ama o günkü inancım şuydu ki; biz Şampiyonlar Ligi’ne galibiyetle başlayacaktık.

Maç iptal oldu. Ben müthiş bir hayalkırıklığı yaşadım, çok üzüldüm. Hatta yöneticiler, başkan filan beni o halde görünce “Ne oldu bir şey mi var?” diye sordular. Benim tek üzüntüm maçın oynanmamasıydı. O kadar hazır, fizik olarak, düşünce olarak hazır bir kadronun ve biliyorum ki Leverkusen, Rangers’tan daha güçlü bir takım değil. Kadrosunda ne kadar önemli isimler olursa olsun… Kaldı ki, moralsiz Fenerbahçe’nin oynadığı Leverkusen maçı hala hatırlardadır.

Maalesef olmadı. Şimdi sıfır çekmek önemli değil. Gayet tabi bir açıdan saktığınız zaman son derece önemli. Ama Fenerbahçe’nin bu grupta oynadığı 6 tane maçın, İstanbul’daki Barcelona maçını çıkartın. Barcelona maçında çok kötü bir futbol oynadık. Barcelona maçıyla başladık biz, Leverkusen iptal olunca ve kötü bir oyunla 3-0 kaybettik.

Onun dışında frubun enteresanlığı kadar bizim oynadığımız futbolun karşılığını alamamamız var. Grupta 4 tane takım var. Bir tanesi final oynuyor. Bir tanesi yarı finalde eleniyor. Leverkusen finalde kaybetti, Barcelona yarı finalde kaybetti. Böyle bir gruptaydık.

Şimdi burdaki Barcelona maçının dışında, oradaki Barcelona maçında gol pozisyonlarını kaçıran biziz. Uzatmada olmayacak bir gol yedik Rivaldo’nun ayağından. Leverkusen’de öne geçtik. 1-0’ın hemen arkasından kale içinden topumuz çıkartıldı. Hemen arkasında 1-0 önde oynarken Johnson rakibine hiç teması olmadığı halde kırmızı kartla oyun dışı kaldı. Lyon’a gittik, 1-0 öne geçtik, belki 3-0, 4-0 olacak bir maç, 2-1 mağlubiyetimizle bitti. Keza buradaki Lyon maçında aşağı yukarı dengeli bir oyun oldu yine uzatmada tesadüfi bir golle kaybettik. Yani biz böyle 0 çektik ama Fenerbahçe’ye bir maçın dışında “Bu nasıl futbol oynayan bir takım” diye hiçkimse bir şey söyleyemedi.

Yani çok kötü oynarsın da dersin “Zaten hiçbir şekilde burdan puan almak senin hakkın değil”. Ben kazandığımız bir çok maçtan sonra da söylemişimdir: “Buradan puan almak bizim hakkımız değil, normal şartlarda kaybetmemiz lazımdı.” diye. Ama o Şampiyonlar Ligi’nde puansız bir Fenerbahçe hakkaten onun karşılığı değildi.

Neticede bütün bunlar unutuluyor. Futbol neticede sonuç oyunu. Bunlar akılda kalıyor. O çerçeveden baktığın zaman; doğrudur yani Fenerbahçe’nin sıfır puan aldığıdır. Fenerbahçe’nin Barcelona’ya, Leverkusen’e, Lyon’a oynadığı maçlar akılda kalmaz ama ben Fenerbahçe’nin Fenerbahçe gibi oynamasından ben son derece büyük mutluluk duydum. Bir maç hariç Fenerbahçe gibi oynadı. Fenerbahçe gibi oynayınca kaybedebilirsin. Biz bunu yaşadık…Antu.com: Fenerbahçe’den bir Diyarbakır maçı sonrası ayrıldınız. Bu ayrılığın perde arkasını biraz aralayabilir misiniz?

Mustafa Denizli: Camiada yaşadığım çok güzel anılar, günler olduğu gibi sevimsiz, üzüntü verici anılar da olabilir. Ben ister kişisel olsun, ister grupsal olsun sevimsiz ve üzüntü verici anıları, yaşadıklarımı sadece Fenerbahçe’de değil her yerde yaşamışımdır, onlar çok ihtiyaç olmadığı müddetçe benim tarafımdan hiçbir şekilde açığa çıkarılmazlar.

Onun için ben hayatımda görev yaptığım hiç bir takımın aleyhinde beni ne kadar olumsuz etkilerse etkilesin hatta komplo olduğu konusunda üzerinde ne kadar yüksek iddialar olursa olsun ben onların üzerinde hiç durmadım. Dolayısıyla ben ayrıldığım camialardan hep iyi anılarımla ayrılmayı ve o iyi anılarımla yaşamayı kendime şiar edindim. Yoksa mutsuzluklar üzerine hayatımı kurmadım. Öyle yaparsan üzüntüler gelir, hatta onun dışında çatışmalar gelebilir.

Dolayısıyla ben mutluluklarımı paylaşırım. Yedi yıl Galatasaray’da görev yaptım. Galatasaray’da da çok mutlu günlerim oldu, çok mutsuz günlerim oldu. Kavgalarım oldu, sevinçlerim oldu ama onlar benim içinde hayata bir parçam olarak devam etti. Ben bütün hayatımı çalıştığım kulüplere vakfederim. Bunun hangi kulüp olduğu önemli değil. İster dünya şampiyonu olsun ister 3. lig takımı olsun aynı zevkle ve şevkle çalışırım.

Dolayısıyla tabi ki büyük üzüntülerim oldu, haketmediğim şeyler oldu ama onlar kamuoyuyla paylaşılacak şeyler değil. Onları kamuoyuyla paylaşmak hele hele ortada fol yok yumurta yokken yakışık almaz. Ne benim kişiliğime yakışır ne de çalıştığım camiaların büyüklüğüne yakışır.

Antu.com: Hocam siz, Galatasaray’da da Fenerbahçe’de çalıştınız. Her iki camiayı da bilen biri olarak ikisinin arasındaki farklar nelerdir?

Mustafa Denizli: Esasında çok önemli bir fark yoktur. Ben içinde olduğum için genel yönetimleri açısından, gittiği yollar açısından yoktur. Destekleyen insanlar açısından farklılık olabilir veya ilişkide olduğu yan kuruluşlar, verdiği mesajlar, tribünde yaşadığı heyecanlarda fark olabilir.

Taraftar kulüp ilişkilerinde çok önemli bir fark yoktur. Yani yönetimin taraftar gruplarıyla ilişkisi Fenerbahçe’de neyse diğer kulüplerde de öyledir. Ben yaşamadığım için insanlara garip geliyor. Mesela ben Aziz Beyle 1 buçuk sene çalıştım. 4 yıl da Galatasaray’ın teknik direktörlüğünü yaptım. Onun dışında çalıştığım yerler var mesela 5 yıl milli takımda çalıştım. Benim yöneticilerle, kulüp başkanlarıyla birbirimizin çizgisini bunu mecazi manada söylüyorum ne ben aşarım bir yöneticime karşı bir başkana karşı. O çizginin ne olduğunu bilirim. Bu çizgiye bu kadar dikkat eden insanlar kendi çizgisinin de aşılmasını pek istemezler.
vardı.

devamı için tıklayınız04.12.2007

Haber Ara

Mustafa Denizli Röportajı - II
Antu.com: Fenerbahçe’de başarılar kadar başarısızlıklar da oldu. Örneğin Şampiyonlar Ligi’nde sıfır puan aldık ...

Mustafa Denizli Röportajı - III
Bir yönetim uzun araştırmalardan sonra, uzun tartışmalardan sonra takımının başına getireceği teknik adamını s ...

Mustafa Denizli Röportajı - IV
Antu.com: Gelecekte tekrar Fenerbahçe’de görev almak ister misiniz? Mustafa Denizli: Şimdi bunların hepsi v ...

Mustafa Denizli Röportajı - V
Antu.com: Kariyeriniz boyunca sizi en çok sevindiren ve üzen olaylar nelerdi? Mustafa Denizli: O kadar hitl ...

Mustafa Denizli Röportajı - VI
Türkiye’de altyapılar, insanları tatmin etmeyen şartlarda çalışıyor. O tatmin etmeyen şartlarda çalışan insanl ...

İbrahim Seten Röportajı
“Türk Futbolu batağın içinde” diyoruz. “Futbolda adalet kalmadı” diyoruz. “Takımların kaderi Federasyon’a karş ...

Acun; "Fenerbahçe Taraftarı Korkunç Cefakar"
Türkiye onu ilk Fenerbahçe muhabirliğiyle tanıdı. 1.5 aylık Fenerbahçe muhabirliği serüveninden sonra Beşiktaş ...

İbrahim Kutluay Röportajı

Antu.com röportajlarının bu seferki konuğu İbrahim Kutluay. Kendisi doğuştan Fenerbahçeli ve basketbol alty ...


Bayan Voleybol Antrenörümüz İle Röportaj
Bayan Voleybol takımımızın başarılı Teknik Direktörü Adnan Kistak ile keyifli bir röportaj yaptık. Antu.com mu ...

Ercan Saatçi Röportajı

O Gerçek bir Fenerbahçeli. O Fenerbahçe Tribünlerinden gelmiş, Fenerbahçeli bir müzisyen ve spor y ...


Hakkı Yalçın Röportajı

Bu aralar Fenerbahçelilerin yazılarını beğenerek okuduğu hayranı olduğu bir yazar var. 30 yıllık g ...


Aydın Örs Röportajı

Erkek basketbol takımımızın Ülker ile birleşmesinden sonra görkemli bir kadro kuruldu. Hedefler yükseldi. F ...


Antu.com Zafer Kalaycığolu Röportajı

Fenerbahçemiz’in 100. yılı başladı. Camia olarak bütün branşlarda şampiyonluğu hedefliyoruz. Bu br ...


"En Büyük Motivasyon Gücümüz Taraftarımız"
Takımımızın bu hafta oynayacağı Randers FC ve Bursaspor maçları öncesi Futbol Takımımızın İdari Menajeri Volka ...

Aziz Yıldırım`dan Antu.com`a Çok Özel Röportaj
Son günlerde Takımımız ve Teknik direktörümüz olur olmaz eleştirilere maruz kalıyor. Sezon başı olmasına rağm ...

Antu.com Ahmet Çakar Röportajı
Türkiye`nin gelmiş geçmiş en başarılı ve en kariyerli hakemlerinden, hakemliği bıraktıktan sonra yaptığı değer ...

Antu.com Bedri Baykam Röportajı
Pazartesi günü Habertürk kanalında yayınlanan ve Tuğrul Yenidoğan`ın sunduğu Şeref Tribünü programında, 2 haft ...
Sayfa: 1.2


antu com ios app


Antu.com Fenerbahçe Taraftarının Resmi Sitesi
Copyright © 1997-2019 Antu.com